V. Remišová: Pre nové ministerstvo budeme hľadať aj vhodnú budovu


Dátum: 04.06.2020

Obrázok k aktualite V. Remišová: Pre nové ministerstvo budeme hľadať aj vhodnú budovu
Pre nové Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI) bude jej budúca šéfka Veronika Remišová (Za ľudí) hľadať aj vhodnú budovu. Uviedla to na brífingu po rokovaní vlády vo štvrtok. Ako dodala, v súčasnosti Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktoré sa má pretransformovať na MIRRI, sídli v štyroch až šiestich budovách na rozličných miestach v Bratislave.
      „Budeme hľadať čo najlepšie a najefektívnejšie riešenie tak, aby sme šetrili kapacity štátu,“ dodala Remišová s tým, že aj na túto tému v súčasnosti diskutuje s rezortom financií. „K 1.7. to však určite nebude, pretože sú uzavreté nájomné zmluvy, ktoré je možné zrušiť, ale s veľkou pokutou. To znamená, že si v rámci úradu zanalyzujeme, kedy a ktoré zmluvy môžeme zrušiť a následne budeme hľadať nejaké jednotné priestory,“ odpovedala Remišová na novinársku otázku.
      „Úrad k 1.7. zanikne a pretransformuje sa na nové Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI),“ uviedla Remišová s tým, že na nové ministerstvo prejdú všetky kompetencie, ktoré úrad mal, ale takisto bude mať pod palcom aj centrálne riadenie eurofondov s jedným operačným programom.
      „Väčšia prehľadnosť, jednotná metodika, jednotné pravidlá, menej byrokracie,“ dodala Remišová na margo nových úloh, ktoré z iných rezortov prejdú na nové ministerstvo s tým, že pod nové ministerstvo spadnú aj kompetencie regionálneho rozvoja, napríklad program pre regionálny rozvoj.
      Ako ubezpečila Remišová, ministerstvo nebude zahŕňať vytváranie nových pracovných miest. „Na druhej strane, máme tu obrovský problém informatizácie, o ktorom dlhodobo hovorím ja, ale i odborná verejnosť, a ten spočíva v tom, že štátna správa sa dlhodobo spoliehala na externé kapacity,“ zopakovala Remišová. Ako už avizovala, tie plánuje v budúcnosti postupne nahradiť internými kapacitami. „Štát musí byť dostatočne silný, aby nebol otrokom dodávateľov, ktorí následne vyciciavajú a parazitujú na štáte,“ dodala Remišová.
      „Cieľom je zefektívniť činnosti tak, aby sa viaceré nerobili na rôznych rezortoch viackrát. Šetriť, zefektívniť, zjednodušiť a zbaviť sa byrokracie,“ uzavrela Remišová.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu