V budovaní inteligentných miest pomáha primátorom stránka smartcity.gov.sk


Dátum: 23.04.2019

Obrázok k aktualite V budovaní inteligentných miest pomáha primátorom stránka smartcity.gov.sk
Inteligentné riešenia pre mestá a obce sa usiluje zaviesť veľká časť primátorov a starostov. Výzvy na financovanie takýchto projektov z eurofondov sú však rozmiestnené vo všetkých operačných programoch, preto ich je ťažké nájsť. V súčasnosti už štatutárom obcí a miest pomáha nová internetová stránka smartcity.gov.sk, kde sú sústredené všetky výzvy týkajúce sa inteligentných miest. Informoval o tom vo štvrtok podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

  "V súčasnom období sú riešenia, ktoré sa dajú použiť v mestách a obciach, rozmiestnené vo všetkých operačných programoch, sú na webových stránkach, ale niekedy je veľmi komplikované nájsť to riešenie, ktoré je optimálne alebo vôbec použiteľné," povedal Raši. "Preto sme všetky eurofondové výzvy, ktoré sa týkajú inteligentných miest, sústredili na jednom mieste," dodal vicepremiér. 

Podľa podpredsedu Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Milana Mušku je nová internetová stránka pre primátorov a starostov veľkým prínosom. "Je proklientsky orientovaná, to znamená, že na základe konkrétnej potreby subjektu vie ponúknuť riešenia," povedal Muška. Stránka starostom poskytuje aj metodický návod od podania žiadosti až po realizáciu projektu. "Vieme, ako sa pohybovať, čo a aké kroky vykonať, čo nezanedbať a čomu sa vyvarovať," dodal Muška.


Budovanie inteligentných miest - smart city - však nie je iba informatizácia niektorých procesov. Ide o komplexný prístup k fungovaniu mestského regiónu, ktorý zasahuje do rôznych spoločenských oblastí, ako sú kultúra, infraštruktúra, životné prostredie, energetika či sociálne služby. Podľa Rašiho v súčasnosti chýba jednotná metodika inteligentných miest, preto ich nie je možné vzájomne porovnávať. Systém hodnotenia, ktorý by špecifikoval, čo spadá do smart city, by mal jeho úrad pripraviť do konca roka.
 
Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu