Úspech portálu potvrdeniaonavsteveskoly.sk


Dátum: 27.12.2019

Obrázok k aktualite Úspech portálu potvrdeniaonavsteveskoly.sk
Z portálu www.potvrdeniaonavsteveskoly.sk, ktorý funguje od začiatku novembra tohto roku, si dopravcovia ako aj banky už stiahli približne 13 500 potvrdení o návšteve školy. Agentúru SITA o tom informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Pôvodne pritom potvrdenia museli do týchto inštitúcií nosiť študenti sami v papierovej forme. Potvrdenia slúžia napríklad na to, aby študenti mohli získať zľavu na cestovný lístok. Dokazuje totiž, že sú študentom denného štúdia.

Prevádzkovateľom portálu je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ako upozornil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, podnikateľské subjekty nie sú orgánmi verejnej moci, a tak im nevyplýva zákonná povinnosť akceptovať toto potvrdenie. "Avšak i pre samotné subjekty je bezpochyby uľahčením, ak si vedia status študent/žiak overiť online a nemusia zbierať, evidovať a uchovávať papierové potvrdenia. Akceptovať teda toto potvrdenie môžu všetky subjekty, ktorým stačí informácia, že daná osoba má štatút študenta/žiaka," konštatuje úrad.

Záujem a predbežnú písomnú akceptáciu využívať portál prejavili Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., Zväz autobusovej dopravy, SAD Trenčín, SAD Žilina, ale aj Tatra banka, a.s. Slovenská sporiteľňa, a.s., Fiobanka, Unicreditbank, Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. - Región Košice. Portál pritom funguje v súlade so zákonom o ochrane údajov, pričom všetky dáta čerpá z rezortného informačného systému rezortu školstva. Na overenie stačí zadať rodné číslo študenta. Takto získané potvrdenie je stiahnuteľné.​


Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu