Trstená- Pôrodnícke oddelenie HNsP čaká modernizácia z peňazí z eurofondov


Dátum: 24.11.2017

Obrázok k aktualite Trstená- Pôrodnícke oddelenie HNsP čaká modernizácia z peňazí z eurofondov
 Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zo začiatku novembra tohto roka bude Hornooravskej nemocnici s poliklinikou (HNsP) v Trstenej ako jedinej v Žilinskom samosprávnom kraji poskytnutý príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške viac ako 3,1 milióna eur. V rámci prvej výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) uspelo podľa informácií z MZ SR celkovo 15 slovenských nemocníc, ktoré získali dokopy 65,5 milióna eur na modernizáciu a rozvoj.

Aktivity investičného projektu HNsP budú podľa jeho zhotoviteľa Jaroslava Podoláka zamerané na prístavbu gynekologického a pôrodníckeho oddelenia a obstaranie potrebného vybavenia pre jeho plnú funkčnosť.

K súčasnému oddeleniu sa pristaví samostatný funkčný celok. „Opatrenia boli navrhnuté tak, aby bola budova prístavby zaradená v zmysle projektového energetického hodnotenia do energetickej triedy A1,“ ozrejmil pre TASR a dodal, že stavebné úpravy sa plánujú bez narušenia prevádzky nemocnice. Táto aktivita podľa neho zároveň zlepší súčasné priestorové kapacity gynekologického oddelenia, čím sa zvýši objem operačných výkonov a pohodlie pacientok. „Na pôrodníckom oddelení sprostredkujeme spoločný pobyt novorodenca a mamičky,“ vysvetlil Podolák. Doplnil, že zabezpečením jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) sa zároveň zvýši kvalita týchto služieb.

Po vybudovaní prístavby bude nainštalované potrebné vybavenie, informačné a komunikačné technológie (IKT) a tiež zdravotnícka technika a prístroje. „Po realizácii projektu tak zabezpečíme vyššiu kvalitu a produktivitu našich služieb,“ dodal Podolák.

Ministerstvo zdravotníctva SR upozornilo, že počas realizácie projektu musí prijímateľ dodržiavať všetky podmienky, napr. nebyť dlžníkom na zdravotnom a sociálnom poistení, ale tiež nebyť podnikom v ťažkostiach. V ďalších kolách výzvy v rámci IROP sa nemocnice budú môcť uchádzať ešte o viac ako 80 miliónov eur z prostriedkov eurofondov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu