Tatranskú Lomnicu prepojí s Tatranskou Kotlinou cyklochodník za 1,1 mil. eur


Dátum: 25.02.2021

Obrázok k aktualite Tatranskú Lomnicu prepojí s Tatranskou Kotlinou cyklochodník za 1,1 mil. eur

Vo Vysokých Tatrách pribudne cyklistický chodník za viac ako 1 milión eur, prepojí Tatranskú Lomnicu s Tatranskou Kotlinou. Ako pre agentúru SITA uviedol primátor mesta Ján Mokoš, s jeho výstavbou sa začne pravdepodobne v apríli, keď to poveternostné podmienky umožnia. Cyklochodník bude mať dĺžku takmer 8,8 kilometra a šírku tri metre. Povedie od zastávky Tatranská Kotlina Čarda po starej lesnej ceste a lesnom chodníku k zastávke Fľak a pozdĺž štátnej cesty na Kežmarské Žľaby a Tatranské Matliare. Končiť sa bude v Tatranskej Lomnici.

Celková hodnota zákazky je približne 1,1 milióna eur bez DPH. Zhotoviteľom stavebných prác bude popradská akciová spoločnosť Arprog, a.s., ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní. Vyplýva to z oznámenia, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania. Projekt je financovaný z fondov Európskej únie v rámci programu poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce, mesto sa bude na financovaní podieľať piatimi percentami.

Projekt cyklotrasy v rámci programu Interreg V-A Poľsko Slovensko 2014-2010 vzniká v spolupráci s poľským mestom Zakopané. Cieľom je zlepšiť a rozšíriť súčasnú cezhraničnú cyklistickú trasu, historicko – kultúrno – prírodnú cestu okolo Tatier. Projekt umožní turistom, aby sa dostali do Tatranského národného parku na bicykli z oboch strán hranice. Na Slovensku sa na bicykli odvezú k Belianskej jaskyni a k lanovke na Lomnický štít, na poľskej strane zase k lanovke v Kuzniach a ku skokanskému mostíku Wielka Krokiew.

Podľa primátora Tatier je cyklodoprava a cykloturistika súčasným fenoménom. „V strediskách cestovného ruchu a ich okolí je to požiadavka dňa,“ poznamenal. Cieľom samosprávy je tak podľa jeho slov prepojiť Tatranskú Kotlinu až po Podbanské. Okrem spomínaného takmer 9-kilometrového úseku by v budúcnosti mali v Tatrách pribudnúť aj ďalšie trasy, a to z Lomnice do Smokovca a následne do Veľkej Lomnice. Počas jari sa chce samospráva pustiť aj do ďalšieho cyklochodníka zo Smokovca v smere na Tatranské Zruby. Úsek má byť súčasťou budúcej trasy z Tatranskej Lomnice na Štrbské Pleso.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu