Stupava získala z eurofondov financie na zvýšenie kapacít základnej školy


Dátum: 23.05.2022

Obrázok k aktualite Stupava získala z eurofondov financie na zvýšenie kapacít základnej školy
Projekt mesta Stupava v okrese Malacky získal spolu s ďalšími piatimi projektmi v treťom kole výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na rozšírenie kapacít základných škôl (ZŠ) rozhodnutie o schválení žiadosti. Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, v krátkom čase budú podpísané zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre šesť nových projektov. Celkovo tak základné školy získajú podporu takmer 66 miliónov eur.

Základná škola (ZŠ) kpt. Jána Nálepku v Stupave je najväčšou ZŠ na Slovensku. „Aktuálne má viac ako 1 350 žiakov. Avšak ani jej súčasná kapacita nedokáže pokryť potreby rýchlo rastúceho mesta,“ upozornila Forman. Stupavský projekt je zameraný na zvýšenie kapacít ZŠ realizáciou nadstavby jedného podlažia, ktorá prinesie až 10 nových kmeňových tried. Súčasťou projektu je aj úprava a navýšenie kapacity školskej kuchyne a vonkajšieho areálu školy. Zároveň sa vybuduje a zmodernizuje zázemie pre pedagogický personál. „V zmysle konceptu SMART školy obsahuje projekt aj moderné riešenia – škola bude zelená, digitálna, inkluzívna a otvorená,“ doplnila Forman.

„Projekt je už v realizácii. Stupava ho zatiaľ financuje z vlastných prostriedkov, ktoré si už čoskoro bude môcť v rámci eurofondového projektu refundovať a využiť na ďalší rozvoj mesta,“ vysvetlil primátor Stupavy Peter Novisedlák. Ako dodal, v budovaní kapacít vzdelávacích zariadení pokračujú aj ďalšími projektmi. „Aktuálne máme v schvaľovacom procese dve žiadosti na podporu kapacít v materských školách – rozšírenie MŠ Ružová a úplne novú MŠ Zvončeková,“ upresnil s tým, že projekt s celkovým rozpočtom 3 milióny eur by mal byť zrealizovaný už počas tohto roka.

Z výzvy IROP na rozšírenie kapacít základných škôl získalo už v prvých dvoch kolách podporu 20 projektov zameraných na zvyšovanie kapacít ZŠ v Bratislavskom kraji.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu