Štát by mal investovať do budovania infraštruktúry a digitálnej siete


Dátum: 07.08.2020

Obrázok k aktualite Štát by mal investovať do budovania infraštruktúry a digitálnej siete
Miliardy z európskych zdrojov by Slovensko malo využiť na budovanie infraštruktúry a digitálnej siete. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger.

Počas najbližších siedmich rokov bude môcť Slovensko z fondov Európskej únie (EÚ) vyčerpať približne 40 miliárd eur. Podľa Trégera by preto peniaze mali byť využité na riešenia, ktoré ľuďom uľahčia život. Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u Michala Kaliňáka podotýka, že dôležité bude aj budovanie sociálnych domovov, kanalizácií či nájomných bytov v mestách a obciach.

„Suverénne najväčšou prioritou je cestná a železničná infraštruktúra. Keď sa tie koridory spriechodnia a skvalitnia, aj tie životy v jednotlivých regiónoch a mestách a obciach sa zlepšia. Ďalšia dôležitá vec je digitálna sieť. Žijeme v digitálnej dobe a tie cesty na prenos dát musia byť kapacitne pripravené na digitálnu spoločnosť, ktorá nás či chceme, či nechceme, čaká,“ povedal pre agentúru SITA Tréger.
Predseda ZMOS-u považuje možnosť vyčerpať niekoľko desiatok miliárd eur za jedinečnú, prvú a poslednú možnosť, ako posunúť slovenskú spoločnosť ďalej. „Ak ju premárnime, bude to len naša chyba,“ dodal.

O tom, kam by mali smerovať investície z európskych zdrojov ZMOS vládu informoval. Podľa Michala Kaliňáka by Slovensko malo vziať do úvahy aj nedostatok obcí napojených na kanalizáciu či neustále rastúci počet ľudí v dôchodkovom veku. „Máme iba 38 percent miest a obcí, ktoré majú vyriešený problém s kanalizáciou a iba štyri percentá všetkých bytov tvoria nájomné byty. Za 10 rokov sa počet dôchodcov zvýšil zo 400-tisíc na 1,2 milióna, takže na budovanie sociálnych zariadení pre seniorov potrebuje ďalšie peniaze. Zároveň vidíme ďalší obrovský priestor v investičných aktivitách v mestách a obciach,“ uviedol Kaliňák.

Počas najbližších siedmich rokov bude môcť Slovensko čerpať z európskych zdrojov približne 40 miliárd eur. Z programového obdobia 2014 až 2020 bude mať k dispozícii nevyčerpaných osem miliárd eur. Z fondu obnovy môže získať 7,5 miliardy eur a zo sedemročného rozpočtu EÚ v programovom období na roky 2021 až 2027 ďalších 18,6 miliardy eur. Zároveň z neho môže Slovensko čerpať pôžičky do 6,8 miliardy eur. Vlastné spolufinancovanie projektov je naplánované vo výške 2,9 miliardy eur.​


Zdro: SITA

Skočiť na hlavné menu