Slovensko-maďarský projekt získal z eurofondov na rozvoj turistiky 1,3 mil. eur


Dátum: 30.04.2018

Obrázok k aktualite Slovensko-maďarský projekt získal z eurofondov na rozvoj turistiky 1,3 mil. eur
Po tri inštitúcie na Slovensku a v Maďarsku sa budú nasledujúce dva roky podieľať na realizácii projektu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika-Maďarsko, na ktorý získali z eurofondov dohromady viac ako 1,3 milióna eur. Do projektu s názvom "Palóc – Hont – Podpoľanie: Rozvoj turisticky prístupných tematických trás so zameraním na spoločné kultúrne dedičstvo" sú zapojené združenie Palóc Út Turisztikai Klaszter, Podpoľanie-KC Detva, Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány, Slovenské národné múzeum, obce Hrušov a Vanyarc.

Spoločným cieľom zapojených organizácií je zlepšovať využívanie už existujúcich a nových turistických atrakcií, kultúrnych tradícií a prírodných hodnôt. Ďalším spoločným plánom je rozvíjanie a pripojenie tematických ciest, vytvorenie turistického balíčka pre rodiny s deťmi a k tomu potrebného organizačného systému.

Ako pre TASR uviedla Renáta Encsi zo združenia Palóc Út Klaszter, v daných regiónoch Slovenska a Maďarska sa uskutočnia workshopy, putovné výstavy, vytvoria sa aplikácie umožňujúce naplánovanie tematických chodníkov pre pešiu turistiku, cykloturistiku a tiež automobilová verzia, vytvoria sa programové balíčky na rozvoj a spájanie kultúrnych a prírodných hodnôt.

Oblasť sa obohatí novou stálou expozíciou, plánuje sa zorganizovať desať veľkých akcií, vybudovať 15 tradičných ihrísk, vytvorí sa možnosť vypožičiavania bicyklov v dedinách, kde ešte chýbajú rodinné programy a atrakcie pre turistov.

Za slovenskú stranu chce Slovenské národné múzeum - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku za získané zdroje obnoviť park Kaštieľa Imre Madácha v Dolnej Strehovej. Komunikačné centrum v Detve zase zmapuje spôsob tradičného ľudového odievania, ľudovú architektúru a sakrálne pamiatky na Podpoľaní a obec Hrušov zrealizuje údržbu bodov, ktoré sú využívané v čase najväčšieho festivalu tradičnej kultúry Hontu - Hontianskej parády.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu