Slovensko bolo v Bruseli úspešné, podporu EÚ získalo až 13 projektov z oblasti dopravy


Dátum: 26.06.2017

Obrázok k aktualite Slovensko bolo v Bruseli úspešné, podporu EÚ získalo až 13 projektov z oblasti dopravy
Trinásť dopravných projektov zo Slovenska s celkovým grantom viac ako 153 miliónov eur získalo podporu EU a dostalo sa do užšieho výberu EK medzi plánované investície v rámci Nástroja na prepájanie Európy. Medzi projektami je napríklad modernizácia železnice i nabíjacie stanice na e-autá. Peniaze by mali byť definitívne schválené začiatkom júla.
 
Medzi projektami, pri ktorých sa očakáva potvrdenie schválenia, sú najmä projekty z ekologických druhov dopravy:  železničná a vodná. Uspeli však aj projekty zamerané na rozvoj alternatívnej energie v cestnej doprave. V rámci všetkých troch doterajších výziev vyčlenila Európska únia na financovanie projektov súvisiacich s alternatívnym pohonom na elektrinu, či skvapalnený plyn takmer 17 miliónov eur.  
„Slovenské projekty boli v Bruseli úspešné. Ukázali sme, že vieme zabojovať o peniaze na dopravu kvalitnými projektami. Vítame preto plány Európskej komisie na pokračovanie v tejto forme kohéznej politiky aj v rokoch 2018-2020 a chceme sa zapojiť do ďalších výziev,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.
„Slovensko má v rámci nástroja CEF možnosť získať celkovo 743 miliónov eur z európskych zdrojov. Sú to vlastne peniaze navyše k už prideleným štyrom miliardám v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra, “ dodal minister A. Érsek. 

Zoznam dopravných projektov, ktoré sú v užšom výbere EK pre financovanie z nástroja CEF (3. výzva):

-Implementácia GSM-R do siete ŽSR, úsek  Varín – Košice – Čierna nad Tisou štátna hranica
-Modernizácia železničnej trate Devínska Nová Ves – štátna hranica SR/ČR, úsek Malacky (mimo) – Kúty, štúdie
-Dostavba zriaďovacej stanice Žilina - Teplička a nadväzujúcej železničnej infraštruktúry v uzle Žilina, úsek Žilina (mimo) – Varín
-Opatrenia na zlepšenie splavnosti zdrže Hrušov na Dunaji
-Dodanie a inštalácia systému ETCS do hnacích dráhových vozidiel  radu 361 ZSSK
-Dva projekty zamerané na zlepšenie parametrov letovej prevádzky Jednotného európskeho neba
-eGAFOR (meteorologická podpora pre leteckú dopravu)
-NEXT-E (nadnárodný projekt šiestich krajín na budovanie siete nabíjacích staníc pre elektromobily v rámci transperuópskeho dopravného koridoru)
-URBAN-E (nadnárodný projekt zameraný na budovanie nabíjacích staníc v mestách Ľubľana, Bratislava, Záhreb).
-NCE-AdvancedEvNet (poľsko-slovenský projekt na vybudovanie siete nabíjacích staníc v kľúčových európskych dopravných koridoroch)
-fueLCNG (Projekt zameraný na produkciu skvapalneného plynu a vytvorenie staníc pre zásobovanie cestnej a riečnej dopravy) 
-LBG: Renewable transport for the Visegrad countries (projekt na produkciu skvapalneného plynu a výstavbu siete staníc v krajinách V4)
 
Zdroj : Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Skočiť na hlavné menu