Sabinov začal s obnovou hradieb za vyše 700-tisíc eur


Dátum: 06.04.2021

Obrázok k aktualite Sabinov začal s obnovou hradieb za vyše 700-tisíc eur


V Sabinove začali s prácami na obnove mestských hradieb. Rekonštrukcia opevnenia je súčasťou spoločného projektu vo výške viac ako 2,75 milióna eur s poľským mestom a gminou Muszyna. V súvislosti so začiatkom prác je pre chodcov uzavretá ulička od Námestia slobody na Ružovú ulicu.
hradby_02-fill-200x294

Hlavnou aktivitou projektu na slovenskej strane je oprava hradného muriva, zaniknutých veží a časti mestských hradieb medzi baštami, tzv. kurtín. Na poľskej strane zrekonštruujú zámok v Muszyne, kde má vzniknúť aj galéria. Poľská samospráva na projekt získala vyše 1,9 milióna eur, na slovenskej strane sú oprávnené náklady vo výške viac ako 850-tisíc eur. Z toho 750-tisíc eur je určených na stavebnú časť.
hradby_20210401_1240629981

Stavenisko odovzdalo mesto začiatkom roka zhotoviteľovi prác, ktorým sa na základe výsledkov verejného obstarávania stala spoločnosť Slovdach, s.r.o., Stará Ľubovňa. Tá uspela s cenovou ponukou 712 130 eur s DPH. Práce majú trvať 12 mesiacov. Ako informovalo mesto Sabinov na svojej internetovej stránke, po počiatočných prípravách stavby, zabezpečovaní stavebného materiálu sa s príchodom teplejších dní rozbiehajú aj samotné stavebné práce. V rámci prvej etapy obnovi a konzervujú kurtinu od Námestia slobody po Ružovú ulicu. „Náznakovo sa obnoví zaniknutá bašta č. 9 a čiastočne sa obnoví zrekonštruovaná bašta č. 8 za Centrom sociálnych služieb,“ informovala radnica s tým, že z uvedeného dôvodu bola uzavretá ulička od Námestia slobody smerom na Ružovú ulicu, a to až do ukončenia prác na danej etape.
hradby_20210401_1706586756

Projekt pod názvom Muszyna – Sabinov: Posilňujeme spoločné kultúrne dedičstvo poľsko-slovenského pohraničia získal podporu v rámci programu Interreg poľsko-slovenská spolupráca. Projekt je zameraný na vytvorenie podmienok pre prepojenie starej turistickej trasy zo Sabinova do Muszyny. Ide o bývalú hradbovú cestu, ktorej súčasťou bude mapka so zaznamenaním hradov na tejto ceste, ktorá má prilákať ľudí, aby vo väčšej miere navštevovali pamiatky v oboch mestách.

Stavba je financovaná cez poľsko-slovenský program INTEREG "Muszyna – Sabinov: Posilňujeme spoločné kultúrne dedičstvo pohraničia Poľska a Slovenska.". PLSK.01.01.00-12-0118/17“.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu