Sabinov rekonštruuje dve materské školy z eurofondov


Dátum: 17.07.2019

Obrázok k aktualite Sabinov rekonštruuje dve materské školy z eurofondov
Mesto Sabinov začalo so stavebnými prácami na dvoch materských školách (MŠ) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Na ich rekonštrukciu získalo z európskych zdrojov nenávratné finančné príspevky vo výške viac ako 880-tisíc eur. Opravy sa týkajú MŠ Jarková a MŠ 9. mája.

Vďaka prácam za takmer pol milióna eur pribudnú rozšírením kapacity Materskej škole Jarková k jednej existujúcej dve nové triedy. V každej z nich bude po 15 detí od troch do šiestich rokov. Zhotoviteľom stavby je prešovská firma Movyrob. Celkové náklady sú vo výške 498-tisíc eur, z toho 302-tisíc eur je hradených mestom Sabinov. Zvyšok radnica zaplatí zo zdrojov Európskej únie v rámci Európske fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu.

Ako agentúru SITA informoval primátor mesta Sabinov Michal Repaský, predmetom prác je prestavba budovy materskej školy a dobudovanie jej prístavby. V súčasnej budove sa tiež zrekonštruujú a rozšíria sociálne zariadenia, rozvody elektroinštalácie, zdroj a rozvody vykurovania, vymenia sa okná a zateplí sa celá budova. Súčasťou projektu je aj vybudovanie nového moderného detského ihriska vedľa materskej školy. Termín výstavby je vzhľadom na rozsah prác dohodnutý na 12 mesiacov. „Veríme, že všetko pôjde podľa plánu, a o rok sa budeme môcť tešiť z novej modernej materskej školy so zvýšenou voľnou kapacitou pre 30 škôlkárov,“ uviedol primátor.

Mesto opravuje aj MŠ 9. mája. Na projekt získalo z európskych zdrojov nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 580-tisíc eur. Ďalších 30 500 eur je spolufinancovaných mestom. „Žiadosť o nenávratný finančný príspevok sme mali schválený už pred takmer rokom, odvtedy nám kontrolovali verejné obstarávanie. Preto sme posúvali termín začiatku prác, ktoré sme chceli odštartovať už v marci, alebo apríli,“ informoval Repaský. Realizátorom prác je firma Eko Svip s.r.o. Sabinov. Projekt je zameraný na zníženie energetickej náročnosti budovy. „Cieľom tejto investičnej akcie je úspora energií a zateplenie budovy,“ dodal primátor. Okrem úspory energie pri prevádzkovaní objektu sa odstránia aj poruchy vyvolané tepelnými mostami, zlepšia sa tepelnotechnické vlastností budovy a prostredie pre pobyt detí.

Mesto Sabinov má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti päť materských škôl. Po dokončení prác na uvedených dvoch materských školách ostane jedinou nezrekonštruovanou MŠ Švermova. „V jej prípade máme spracovanú projektovú dokumentáciu na komplexné zníženie energetickej náročnosti budovy vrátane zateplenia, rekonštrukcie vykurovania, fotovoltaických panelov, výmeny vzduchu cez rekuperáciu a podobne. Čakáme na vhodnú výzvu z fondov EU, do ktorej by sme sa ako mesto mohli zapojiť a žiadať o poskytnutia finančných prostriedkov na jej realizáciu,“ dodal na záver Repaský.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu