S krajinami V4 sme sa dohodli na spolupráci v oblasti eGovernmentu


Dátum: 11.03.2019

Obrázok k aktualite S krajinami V4 sme sa dohodli na spolupráci v oblasti eGovernmentu
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa dnes v rámci účasti na Digitálnom samite Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži stretol s predstaviteľmi krajín V4. Na spoločnom rokovaní sa dohodli, že budú spolupracovať v oblasti služieb eGovernmentu, ktorý sa neustále rozvíja. 
 
„Rozvoj eGovernmentu v krajinách V4 vstupuje do novej fázy, preto sa musíme viac sústrediť na cezhraničnú spoluprácu a služby, ktoré sú kľúčové. Nová európska legislatíva či iniciatívy prinášajú nové výzvy, ale aj príležitosti. Ich potenciál vieme efektívne využiť, ak budeme spolupracovať,“ vysvetlil podpredseda vlády Richard Raši. Ten sa po vystúpení v paneli venovanom stratégiám pre digitálnu transformáciu stretol so štátnym tajomníkom ministerstva pre inovácie a technológie Maďarska Lászlom Györgym, štátnym tajomníkom ministerstva pre digitálne záležitosti Poľska Karolom Okońskim a splnomocnencom vlády Českej republiky pre informatizáciu Vladimírom Dzurillom. Spoločne hovorili o konkrétnych projektoch, ako je napríklad jednotná digitálna brána, ale aj tom, ako maximalizovať výhody umelej inteligencie, ako vytvoriť v rámci V4 dátové hospodárstvo či ako sa zaoberať digitálnou problematikou v budúcom rozpočte Európskej únie.
 
Dohodnutá spolupráca bude spečatená podpisom spoločnej deklarácie, ktorou sa vytvorí  komisia odborníkov krajín V4. V nej sa zadefinujú všetky potrebné detaily. „Musíme nechať našich expertov, aby identifikovali presné oblasti, v ktorých môžeme spolupracovať,“ uviedol podpredseda vlády. Hlavnou ambíciou je dať dokopy expertov a spoločne lepšie nastaviť národné politiky a navzájom sa od seba učiť, čím musíme zviditeľniť región strednej Európy a pritiahnuť ďalšie investície.
 
Richard Raši hovoril s poľským kolegom aj o vytvorení tzv. virtuálneho dátového centra, o čo Slovensko vlani požiadala štátna tajomníčka poľského ministerstva pre digitálnu agendu Wanda Buk. Vicepremiér na stretnutí navrhol realizovať pilotný projekt, aby sme si mohli odskúšať nastavenie vzájomnej spolupráce, v ktorej pôjde najmä o výmenu dát. Umožnilo by to harmonizovať napríklad úroveň až 21 kľúčových služieb eGovernmentu pre občanov a podnikateľov.
 
Podpredseda vlády sa s kolegami z V4 rozprával aj o digitálnej ekonomike ako jednej z priorít v budúcom eurofondovom programovom období. „Pozornosť sa bude venovať najmä digitálnej transformácii v hospodárstve a v spoločnosti,“ poznamenal R. Raši. Slovensko bude pokračovať v rozvíjaní digitálnych verejných služieb pre svojich obyvateľov i podnikateľov. Podporovať však budeme aj vytvorenie programov Digitálna Európa a Nástroj na prepájanie Európy. Ich hlavným cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť Európskej únie posilnením digitálnych kapacít. „Úspešne sa nám podarilo s podporou krajín V4 presadiť formulácie, ktoré hovoria o dofinancovaní projektov z týchto programov, čím by boli podporené úspešné slovenské firmy na trhu,“ vysvetlil vicepremiér Richard Raši.

Skočiť na hlavné menu