Remišová: Boj proti korupcii v informatizácii prináša výsledky - Najvyšší kontrolný úrad aj polícia preverujú nákupy úradu „digitálnych lídrov“ Pellegriniho a Rašiho


Dátum: 06.08.2021

Obrázok k aktualite Remišová: Boj proti korupcii v informatizácii prináša výsledky - Najvyšší kontrolný úrad aj polícia preverujú nákupy úradu „digitálnych lídrov“ Pellegriniho a Rašiho
 Niektoré položky boli až 16- násobne predražené. Informatizácia bola počas vlád Smeru synonymom bezbrehého rozkrádania, korupcie a plytvania prostriedkami občanov. Potvrdzujú to aj dnes zverejnené závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý preveroval kyberprojekt bývalého úradu nominantov Smeru Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho. Ako uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, zistenia NKÚ sú ešte závažnejšie, ako sa predpokladalo. 

„Po svojom nástupe do funkcie som občanom sľúbila, že urobím poriadok v štátnom IT, ktoré bolo počas minulých vlád symbolom nízkej kvality a vysokých nákladov, ako aj symbolom korupcie. Jedným z prvých krokov bolo iniciovanie kontroly projektu za vyše 50 miliónov eur, ktorý spustilo ešte predchádzajúce vedenie, a teda politici Smeru. Kontrola NKÚ ukázala rozsiahle pochybenia, ktoré ukázali netransparentnosť, porušovanie pravidiel, ale aj podozrenia z trestnej činnosti. Projekt má preto na stole polícia, neznamená to ale, že preverovanie zmlúv a projektov v IT oblasti sa skončilo,” uviedla Remišová.
 
Ako poukázala šéfka rezortu informatizácie, zistenia Najvyššieho kontrolného úradu okrem podozrení z trestnej činnosti ukázali aj obrovské predraženie niektorých položiek projektu. „NKÚ uvádza ako absurdný príklad zlikvidovanie obalu z HDMI kábla, ktoré podľa predpokladu malo stáť 7 eur, fakturovaných bolo 84 eur za kus. Zlikvidovanie obalu z monitoru k PC malo stáť 26 eur, fakturovaných bolo 420 eur za kus, čo je oproti odhadovanej cene 16-krát drahšie. Za zlikvidovanie nejakej škatule teda hovoríme o sume vo výške základného platu zdravotnej sestry v niektorých slovenských regiónoch. Toto sú nákupy pánov Pellegriniho a Rašiho, ktorí moje upozornenia na korupciu roky zosmiešňovali alebo ignorovali,” skonštatovala vicepremiérka.

Podľa Remišovej dnes „digitálny líder“ Peter Pellegrini čelí podozreniam z účasti na rozsiahlej korupcii práve v oblasti IT systémov. Čoraz viac vysokých úradníkov z obdobia vlády Smeru priznáva, že v tomto období sa rozrástla organizovaná korupcia na najvyšších poschodiach štátu, čo prinieslo krajine obrovské finančné a morálne škody. 

„Na takúto korupciu som upozorňovala počas rokov pôsobenia v opozícií, dnes proti korupcii prijímame aktívne opatrenia. Zistenia v súvislosti s kyberprojektom ukázali problém utajovaných miliónových zmlúv, netransparentné verejné obstarávania a plytvanie financiami Slovenska a Európskej únie. Aj preto som sa dnes dohodla s riaditeľom NKÚ Karolom Mitríkom na uskutočnení pracovného stretnutia, ktorého výsledkom bude návrh legislatívnych zmien na stanovenie podmienok uzatvárania zmlúv a zverejňovania všetkých skutočností potrebných na transparentnú a dôslednú verejnú kontrolu,” uzavrela Remišová.
 
Skočiť na hlavné menu