Regionálna rada Liptova predstavila zoznam priorít na financovanie z eurofondov


Dátum: 15.09.2020

Obrázok k aktualite Regionálna rada Liptova predstavila zoznam priorít na financovanie z eurofondov
Regionálna rada partnerstva Liptov vytypovala zoznam priorít, ktoré chce v regióne v rokoch 2021 až 2027 financovať z eurofondov. Pôjde najmä o dopravu či odpady, ale aj šport a kultúru. Pre TASR to uviedol predseda rady a liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.

"Zamerali sme sa na osem oblastí. Prvou je dlhodobo diskutovaná problematika dopravnej obslužnosti vrátane infraštruktúry. Teda cesty, železnica a cyklokomunikácie. Druhou prioritou je odpadové hospodárstvo vrátane triedenia a zhodnocovania odpadu. V prioritách, ktoré sme zaslali na Žilinský samosprávny kraj, sa nachádza aj prírodné dedičstvo a rozvoj cestovného ruchu," prezradil Blcháč.

Medzi oblasti dotované z fondov zaradili aj integrovaný komunitný rozvoj vrátane športovej infraštruktúry, propagácie historických aj nových mestských jarmokov a trhov, ako aj lokálnych kultúrnych a hudobných festivalov. Podporiť chcú malých a stredných podnikateľov a výrobcov lokálnych produktov. Zamerali sa aj na zlepšenie kvality vôd a čistenie odpadových vôd.

"Jednou z prioritizovaných oblastí je nízkouhlíkové ekologické hospodárstvo – energetická efektívnosť. Medzi priority financované z európskych prostriedkov na Liptove patrí aj oblasť chudoby a sociálneho vylúčenia vrátane opatrovateľskej služby, terénnej sociálnej práce či otázok bývania v útulkoch a komunitných centrách," doplnil Blcháč.

O tom, ako budú na Liptove rozdelené financie z eurofondov v rokoch 2021 až 2027, rozhodne regionálna rada Liptova. Kompetencia smerovania europeňazí tak už nebude patriť ministerstvám a prechádza do regiónov. Rada má 13 členov zložených z predstaviteľov miest Liptovský Mikuláš, Ružomberok a z krajských poslancov za oba okresy. Členmi sú aj starostovia viacerých liptovských obcí a zástupcovia miestnej oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu