PSK bude koordinovať cezhraničný projekt na podporu pútnického turizmu


Dátum: 16.11.2016

Obrázok k aktualite PSK bude koordinovať cezhraničný projekt na podporu pútnického turizmu
Slávnostným podpisom partnerskej zmluvy vlajkového projektu Svetlo z východu včera vyvrcholil prvý deň Inovačného fóra East room v Prešove, ktoré bude pokračovať v stredu (16.11.) témou podpory cestovného ruchu. Cezhraničný projekt je zameraný na rozvoj pútnického turizmu, ktorý podporuje šírenie myšlienky Svätomariánskej púte. Koordinátorom projektu bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) so svojím Inovačným partnerských centrom.

Predseda PSK Peter Chudík pre TASR uviedol, že to bola ich myšlienka podporiť najznámejšie pútnické miesta v kraji a preto ho nesmierne teší získanie líderskej pozície v rámci tohto projektu.

„Ide o to, aby sme zatraktívnili pútnické miesta v našom kraji a previazali ich sčasti aj s pútnickými miestami v Malopoľsku a Podkarpatskom vojvodstve. Celkove je tam 13 partnerov. Na slovenskej strane je to gréckokatolícka cirkev a pútnické miesta Litmanová a Ľutina, potom je to Spišská diecéza a Levoča, ďalej arcidiecéza rímskokatolíckej cirkvi a Gaboltov. Ide o projekt v hodnote viac ako 4,1 milióna eur,“ uviedol Chudík.

Projekt získal finančnú podporu v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Na slovenskej strane sa preinvestuje vyše 2,1 milióna eur. Podobnú sumu chcú preinvestovať na poľskej strane. Cieľom projektu je doplniť chýbajúcu infraštruktúru na pútnických miestach – na území Prešovského kraja v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa), Ľutine (Sabinov), Levoči a Gaboltove (Bardejov).

Peniaze môžu byť použité na pútnicko-informačné centrum, parkoviská, sociálne zariadenia, vstupy pre imobilných pútnikov, chodníky spojené s krížovou cestou, osvetlenie, bezpečnostné kamery, pitné fontánky, stavebné úpravy pitného prameňa s prístreškom a na informačné tabule.

Projekt chce podporiť potenciál pútnického turizmu, ktorý má popredné miesto v rebríčku ponúkaných produktov cestovného ruchu. Je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou do Santiaga de Compostela a vyzdvihuje všetky kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty na území Prešovského kraja a Podkarpatského vojvodstva. Na poľskej strane ho podporuje Podkarpatské vojvodstvo, partnermi sú Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove (Malopoľské vojvodstvo) a tri farnosti.
 
Partnermi projektu sú:
 1. Prešovský samosprávny kraj – hlavný partner
 2. Województwo Podkarpackie
 3. Inovačné partnerské centrum
 4. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawł a II w Krakowie
 5. Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska
 6. Gréckokatolícka cirkev, farnosť Litmanová
 7. Gréckokatolícka cirkev, farnosť Ľutina
 8. Rímskokatolícka cirkev, farnosť Levoča
 9. Rímskokatolícka cirkev, farnosť Gaboltov
 10. Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny w Starej Wsi
 11. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie
 12. Klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)
 13. Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów, Dom Zakonny

Rozpočet projektu je:
4 016 780,24 eur.

Trvanie projektu:
1.1.2017 – 31.12.2018
Zdroj: TASR a PSK

Skočiť na hlavné menu