Projekt na odstránenie 55 envirozáťaží bude stáť 6,7 mil. eur z eurofondov


Dátum: 05.03.2019

Obrázok k aktualite Projekt na odstránenie 55 envirozáťaží bude stáť 6,7 mil. eur z eurofondov

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) preskúma a v prípade potreby odstráni ďalších 55 potenciálnych environmentálnych záťaží za 6,7 milióna eur z európskych fondov. Ako informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák, ide najmä o bývalé priemyselné zóny, staré skládky priemyselných odpadov, územia s dlhoročnou a rozsiahlou strojárskou výrobou, bývalé kasárne, sklady pesticídov, ťažkých vykurovacích olejov či iných chemikálií. Najviac sa ich nachádza v Banskobystrickom kraji (11 lokalít), najmenej v Trenčianskom (dve lokality).

Momentálne MŽP pripravuje jednu z najväčších sérií geologických prieskumov spomínaných 55 environmentálnych záťaží, ktorý zistí presný stav pôdy, podzemných vôd, a ďalších zložiek životného prostredia. Na základe výsledkov z prieskumu budú vypracované analýzy rizika. V prípade potvrdenia znečistenia sa budú vybrané lokality sanovať. S prvými prieskumami by sa malo začať v prvom polroku tohto roka. „Na základe takto vykonaného podrobného geologického prieskumu bude možné potvrdiť či sa v danej lokalite nachádza environmentálna záťaž, a aký je jej vplyv na životné prostredie. Ak sa envirozáťaž potvrdí, na základe výsledkov prieskumu bude možné podniknúť ďalšie kroky vedúce k sanácii lokality,“ vysvetlil Ferenčák.

MŽP preverí napríklad Vlkanovské strojárne v okrese Banská Bystrica, sklad ťažkých vykurovacích olejov v Liptovskom Mikuláši, sklad pesticídov v obci Kosorín v okrese Žiar nad Hronom, Žabí majer v priemyselnej zóne mestskej časti Bratislava – Rača, bývalý strojárenský závod v Malackách, areál bývalých Trnavských automobilových závodov v Trnave, Železničnú stanicu a depo situované v priemyselnej zóne obce Kúty v okrese Senica či bývalý sklad chemikálií v extraviláne obce Gbely.

 

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu