Priority pre digitálnu oblasť budú vychádzať z priorít EK a dohody so štátmi


Dátum: 12.11.2019

Obrázok k aktualite Priority pre digitálnu oblasť budú vychádzať z priorít EK a dohody so štátmi
Priority pre digitálnu oblasť na programové obdobie 2021 až 2027 budú vychádzať z priorít Európskej komisie (EK) a z dohody s členskými štátmi. O tejto téme sa v súčasnosti intenzívne diskutuje. Povedal to v pondelok pre TASR generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (UPVII) SR Radoslav Repa počas medzinárodnej konferencie ITAPA 2019.

Spomenul oblasti, ktoré sa týkajú moderných technológií. Sú to umelá inteligencia, distribuovaný záznam, superpočítače, internet vecí, pokročilá kybernetická bezpečnosť a digitálne zručnosti. Tieto oblasti sú preddefinované v návrhu legislatívy napríklad pre nový program Digitálna Európa. „Naďalej ostáva jednou zo slovenských priorít dokončenie e-Governmentu, hoci jeho podpora už nebude možno taká markantná, ako bola v minulosti,“ konštatoval.

V prezentácii v bloku Nové programové obdobie uviedol indikatívne finančné alokácie ku programom Digitálna Európa (9,2 miliardy eur), CEF 2.0 (3 miliardy eur), Horizont Európa (12 miliárd eur) a Kreatívna Európa - Médiá (1,1 miliardy eur). „Čakáme práve na dohodu našich politických elít. Zatiaľ to vyzerá tak, že do informatizácie, z pohľadu priamo riadených programov, smeruje celkovo takmer 30 miliárd eur cez rôzne konkrétne programy,“ uviedol s tým, že projekt musí byť konkurencieschopný a vyhrať v náročnej konkurencii.

Takéto projekty hodnotia nezávislí hodnotitelia. Priamo riadené programy sú určené pre konkrétne výskumné entity či podnikateľov, ktorí priamo reagujú na výzvu od EK. Slovensko sa snaží stimulovať práve subjekty, ktoré v minulosti nie je veľmi úspešne a často predkladali takéto projekty z rôznych dôvodov, napríklad spolufinancovania, keď subjektu chýbali zvyšné prostriedky. "Chceme vytvoriť mechanizmy na dofinancovanie," avizoval v tejto súvislosti generálny riaditeľ. Zároveň však uviedol, že SR sa viac sústreďuje na klasické eurofondy, nepredkladá dosť konkurencieschopných projektov.

 „Ak chce byť Európa konkurencieschopná v porovnaní s Čínou, Južnou Kóreou, Japonskom a USA, musí sa snažiť vybudovať silnú konektivitu, vysokorýchlostný internet a na ňom ponúkať služby,“ zdôraznil.

Kľúčovým cieľom EK, ako uviedol v prezentácii, je ponúknuť členským štátom nástroje na digitálnu transformáciu spoločnosti a ekonomiky. Podpora bude orientovaná aj na posilnenie digitálnych kapacít, prípravu digitálnej infraštruktúry a líderstvo Európskej únie v umelej inteligencii a inovatívnych technológiách.​

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu