Prieskumy: Pre 54 % Slovákov je vo voľbách dôležité pro-európske smerovanie strany


Dátum: 11.02.2020

Obrázok k aktualite Prieskumy: Pre 54 % Slovákov je vo voľbách dôležité pro-európske smerovanie strany
Slováci si Európsku úniu spájajú so slobodou cestovať, študovať a pracovať a so spoločnou menou. Jej inštitúciám dôveruje už stabilne 45 % opýtaných, zatiaľ čo dôvera vo vládu a parlament na Slovensku klesá. Vláde dôveruje štvrtina a NR SR dôveruje 23 % Slovákov. Vyplýva to z Národnej správy Eurobarometra*, ktorú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku prezentovalo v pondelok, 10. februára, na tlačovej konferencii v Európskom informačnom centre.

Národná správa Eurobarometra analyzuje vnímanie aktuálnej situácie na Slovensku, celkové vnímanie EÚ a jej inštitúcií; budúcnosť EÚ, ako aj vnímanie jej jednotlivých politík a cieľov. Z výsledkov správy vyplýva, že aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne 57 % občanov SR, pričom za najzásadnejšie problémy Slovenska považujú jeho obyvatelia zdravotné a sociálne zabezpečenie (45 %) a nárast cien (38 %).
 
S fungovaním demokracie v EÚ je spokojný každý druhý Slovák a 8 z 10 sa cíti byť občanmi Únie. Až 64 % opýtaných vidí budúcnosť Európskej únie pozitívne a respondenti ju vnímajú ako modernú (69 %) a demokratickú (66 %) inštitúciu. Respondenti za najväčšie výhody považujú voľný pohyb ľudí, tovaru a služieb (33 %). Na Slovensku má výraznú podporu (81 %) myšlienka posilnenia vonkajších hraníc EÚ, kým  azylovú politiku EÚ podporuje 36 % Slovákov. Čo sa týka postavenie Únie vo svete, 73 % obyvateľov Slovenska sa domnieva, že EÚ má vo svete silný hlas.

Martin Slosiarik, riaditeľ agentúry FOCUS, na brífingu predstavil aj výsledky špeciálneho prieskumu pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovenku, ktorý sa týka dôležitosti európskych tém v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Tohto prieskumu sa zúčastnilo 1013 respondentov. Oba prieskumy potvrdili, že dôvera v Úniu je zhruba na rovnakej úrovni ako nedôvera: „Stále rovnako vnímame problémy aj silné stránky Európskej únie. Pozitívne je vysoké vnímanie občianstva a vysoká miera optimizmu voči budúcnosti Európskej únie,“ zhodnotil Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Až 67 % Slovákov má všeobecne pozitívny názor na Európsku úniu. Necelá pätina opýtaných (19 %) tvrdí, že im členstvo v Únii pomáha. Medzi najčastejšie uvádzané pociťované výhody členstva v Európskej únii (okrem slobody cestovania, jednotnej meny a eurofondov) patria jednotný pracovný trh (22 %) a vzdelávanie (17 %). Takmer polovica respondentov (43 %) nevedela uviesť žiadne výhody vyplývajúce z členstva Slovenska v Európskej únii, prípadne na otázku nevedela odpovedať. Podľa Martina Slosiarika to môže súvisieť s nezáujmom občanov o EÚ, ale aj s tým, že  48 % Slovákov považuje EÚ za vzdialenú.

Čo sa týka súčasných priorít Európskej komisie 19 % respondentov identifikovalo, že medzi priority patrí ekológia, 54 % nevedelo uviesť žiadnu z priorít Komisie. „V tomto zmysle je veľmi dôležitá vlastná skúsenosť, či už získaná cestovaním, alebo štúdiom. Akonáhle majú občania osobnú skúsenosť, alebo im Únia priniesla niečo pozitívne do života, tak sa zvyšuje pravdepodobnosť, že uvedú priority EÚ,“ povedal Slosiarik.
 
Čo sa týka pro-európskosti na domácej politickej scéne, podľa prieskumu agentúry Focus, za najviac pro-európsku politickú stranu na Slovensku považuje pätina respondentov SMER-SD (22 %) a koalíciu PS/SPOLU (20  %). Za najmenej pro-európsku stranu označili respondenti ĽS NS (51 %). To, aby strana, ktorú chcú Slováci voliť v parlamentných voľbách, presadzovala pro-európske smerovanie Slovenska, je dôležité pre 54 % respondentov. Najmä pre mladých voličov vo veku 25 – 34 rokov (60 %), pre tvorivých odborných pracovníkov (71 %), študentov (66 %) a pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním (62 %).

Z najvyšších ústavných činiteľov je ako pro-európska politička vnímaná 91 % respondentov prezidentka Zuzana Čaputová. U 86 % opýtaných má výrazne pro-európsky status premiér Peter Pellegrini. Predsedu NR SR Andreja Danka považuje za pro-európskeho 56% opýtaných, 4 z 10 ho označili za proti-európskeho politika. Podľa názoru viac ako polovice respondentov (58%) má NR SR veľký vplyv na pro-európske smerovanie Slovenska. „Vyjadrenia predstaviteľov parlamentu alebo vlády majú určite veľký dopad na celkové vnímanie EÚ, ale treba skutočne povedať, že oficiálne vyjadrenia na Slovensku sú dlhodobo pozitívne. To znamená, že sú síce politici, ktorí to nejakým spôsobom spochybňujú, ale oficiálna línia všetkých vládnych strán aj hlavných opozičných síl je výrazne pro-európska a to koreluje s 80 % pozitívneho vnímania Európskej únie,“ doplnil Ladislav Miko.
 
 
*Prieskum verejnej mienky Eurobarometer sa v členských krajinách Európskej únie organizuje od roku 1973. Dvakrát ročne sa realizuje tzv. štandardný Eurobarometer, ktorý sa týka širokého spektra otázok súvisiacich s európskou integráciou a domácou politikou, no analyzuje názory Európanov aj na iné spoločenské témy. V 28 členských krajinách a v 5 kandidátskych krajinách bolo oslovených 31937 respondentov starších ako 15 rokov. V čase realizovania prieskumu bolo Spojené kráľovstvo ešte členom EÚ.

Skočiť na hlavné menu