Prešovský samosprávny kraj j zmodernizoval cestu Janovce - Kľušov za 3 milióny eur


Dátum: 30.09.2020

Obrázok k aktualite Prešovský samosprávny kraj j zmodernizoval cestu Janovce - Kľušov za 3 milióny eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) zrekonštruoval frekventovaný úsek cesty Janovce – Kľušov v Bardejovskom okrese. Ide o prvú z piatich investičných akcií v rámci projektu Modernizácie cestnej infraštruktúry v PSK podporených z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu, na ktorý získala krajská samospráva takmer 18 miliónov eur. TASR o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

"Opravili sme takmer deväť kilometrov cesty, ktorá bola v zlom stave. Rekonštrukciou sme zlepšili parametre cesty, ktorá z hľadiska kvality i bezpečnostných prvkov môže smelo konkurovať cestám prvej triedy," povedal pri odovzdávaní stavby v utorok (29. 9.) predseda PSK Milan Majerský.

Ako uviedol, celkové náklady investície podporenej z európskych štrukturálnych fondov dosiahli sumu takmer 2,6 milióna eur, ďalších takmer 450.000 eur vynaložil kraj z vlastných zdrojov.

Okrem samotnej rekonštrukcie cesty boli na úseku vykonané viaceré stavebné práce.

"Rekonštrukcia pozostávala z opravy krytu vozovky, dvoch mostných objektov, dostavby pruhu pre pomalé vozidlá, zriadenia a  osvetlenia troch priechodov pre chodcov v obciach Janovce, Kobyly a Kľušov, kde bol vybudovaný aj chodník k priechodu na ceste. Súčasťou vykonávaného diela bola i rekonštrukcia jestvujúcich autobusových zastávok, výmena a doplnenie záchytných bezpečnostných zariadení," špecifikoval riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth.

Zo spomenutých 18 miliónov eur kraj zrekonštruoval celkovo päť úsekov v kraji s dĺžkou viac ako 40 kilometrov. V októbri budú odovzdané do užívania aj úseky ciest II/534 Poprad – Starý Smokovec, II/545 Kapušany - Demjata, II/546 Prešov – Klenov a  II/575 Malá Poľana – Medzilaborce.

"Čerpáme európske zdroje, ale kraj dáva tento rok na rekonštrukcie a opravy ciest 40 miliónov eur zo svojho rozpočtu, čo je zatiaľ najviac finančných prostriedkov," dodal Majerský.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu