PREŠOV: Sedem župných škôl prechádza rekonštrukciou za celkovo 15 miliónov eur


Dátum: 29.07.2022

Obrázok k aktualite PREŠOV: Sedem župných škôl prechádza rekonštrukciou za celkovo 15 miliónov eur

Prešovský samosprávny kraj (PSK) aktuálne z vlastných zdrojov realizuje štyri investičné akcie za 1,6 milióna eur na stredných školách v Prešove, Levoči, Kežmarku aj vo Svidníku. Pokračuje tiež vo významných projektoch spolufinancovaných z európskych zdrojov v rámci iniciatívy Catching-up Region na školách v Medzilaborciach, Starej Ľubovni a Kežmarku v celkovej výške 13,5 mil. eur. Informuje o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Na štyroch stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK sa aktuálne realizujú väčšie investičné zámery. „Dve z nich, a to na Gymnáziu Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku a v Spojenej škole Masarykova Prešov, by mali byť ukončené už v septembri tohto roka, na Gymnáziu Janka Francisciho Rimavského v Levoči a na Strednej odbornej škole polytechnickej a služieb armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku do konca tohto roka,“ spresnil prešovský župan Milan Majerský, podľa ktorého kraj na tento účel zo svojho rozpočtu vyčlenil viac ako 1,6 mil. eur.

Na kežmarskom gymnáziu rekonštruujú elektroinštaláciu s výškou investície 95-tisíc eur. Spojená škola na Masarykovej ulici začala s rekonštrukciou kuchyne. Na stavebné úpravy samotnej kuchyne dá kraj 120-tisíc eur, na strojové vybavenie 180-tisíc eur. Na Gymnáziu J. F. Rimavského v Levoči sa po júnovom ukončení úvodnej etapy sanácie časti jeho budovy v hodnote 425-tisíc eur začala ďalšia etapa projektu, ktorá si vyžiada investíciu 135-tisíc eur a je zameraná na sanáciu suterénu.

PSK spustil v marci realizáciu projektu za viac ako 1,5 milióna eur, a to výstavbu nových dielní pre odborný výcvik na SOŠ polytechnickej a služieb arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku, do ktorej sa podľa vyjadrenia župana Majerského pustili vďaka finančným prostriedkom z Európskej investičnej banky vo výške 445-tisíc eur a vlastným zdrojom, ktoré predstavujú viac ako 1,1 mil. eur. Projekt zahŕňa vybudovanie novej haly, kde nájdu zázemie pedagógovia a žiaci odborov mechanik strojov a zariadení, obrábač kovov či stolár. Zároveň sa tu vytvoria pracovné a skladové priestory.

V Spojenej škole v Medzilaborciach sa preinvestuje 2,2 mil. eur, v SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku sa realizuje projekt za 6,5 mil. eur a v Spojenej škole na Jarmočnej ul. v Starej Ľubovni sa realizuje projekt za 4,8 mil. eur, ktorý prinesie výstavbu a rekonštrukciu priestorov pre praktické vyučovanie či vybudovanie nového športoviska. Podľa hovorkyne PSK bolo celkovo v rámci iniciatívy Catching-up Regions schválených 11 investičných projektov pre päť stredných odborných škôl v celkovej výške 32,9 milióna eur. Rekonštrukčné a stavebné práce už najbližšiu jeseň čakajú aj SOŠ elektrotechnickú v Poprade - Matejovciach, elokované pracovisko Spojenej školy v Starej Ľubovni v obci Lomnička a Spojenú školu na Ul. Ľ. Podjavorinskej v Prešove.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu