Peter Javorčík: SR podporuje návrh viazať financie EÚ na dodržiavanie právneho štátu


Dátum: 11.11.2019

Obrázok k aktualite Peter Javorčík: SR podporuje návrh viazať financie EÚ na dodržiavanie právneho štátu
Slovensko podporuje návrh viazania čerpania financií z EÚ na plnenie kritérií právneho štátu. Pred slovenskými novinármi v Bruseli to vyhlásil veľvyslanec SR pri EÚ Peter Javorčík. Skonštatoval, že kauzy týkajúce sa komunikácií slovenských predstaviteľov súdnictva či prokuratúry napríklad s obžalovaným Marianom K. by nemali vyvolať uplatnenie tejto podmienky. Podľa Javorčíka by mohol byť návrh schválený v budúcom roku, mal by byť súčasťou veľkého balíka návrhov.

"Rokujeme o takzvanej kondicionalite, o tom, že pri čerpaní fondov, či už štrukturálnych alebo poľnohospodárskych, by krajina mala spĺňať základné princípy právneho štátu. Zatiaľ sa nehovorí o žiadnom trestaní. Vnímam, že tento návrh má mať preventívny charakter, má zaručovať, aby krajina spĺňala princípy právneho štátu, s čím, samozrejme, nemá Slovensko problém," priblížil slovenský veľvyslanec.

Javorčík uviedol, že návrh, ktorý vyšiel z Európskej komisie (EK), bude ešte predmetom technických rokovaní. "Z politického hľadiska je pre Slovensko tento návrh niečo, s čím počítame, myslím si, že ho aj vieme podporiť," doplnil. Podľa veľvyslanca sa debatuje o tom, či pôjde o všeobecne nastavený rámec alebo sa nastavia konkrétne body, na ktoré by sa začal tento mechanizmus uplatňovať.

 Aktuálne kauzy na Slovensku, týkajúce sa napríklad viacerých sudcov podozrivých z korupcie alebo komunikácie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom K., nepovažuje Javorčík za záležitosti, na ktoré by sa mala táto podmienka uplatniť. "Skôr ide o nejaké zásadné systémové zlyhania. Alebo by napríklad bola negatívnym smerom menená legislatíva týkajúca sa nezávislosti súdnictva," uviedol príklady prijatia tohto mechanizmu voči členskej krajine. Dodal tiež, že určite by sa neriešili konkrétne prípady.

O návrhu predloženom Komisiou sa podľa Javorčíka diskutuje v Európskom parlamente aj medzi členskými krajinami. "Momentálne to ešte nedošlo na politickú úroveň. Viac výhrad k tomuto návrhu vznášajú práve Poľsko a Maďarsko, ale zatiaľ nie sme na úrovni, že by to nejako blokovali. Diskutujeme o tom," priblížil veľvyslanec.

Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu