Oravský Podzámok: Obec sa darí úspešne budovať aj vďaka eurofondom


Dátum: 05.10.2020

Obrázok k aktualite Oravský Podzámok: Obec sa darí úspešne budovať aj vďaka eurofondom
Obec Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín sa darí úspešne budovať aj vďaka eurofondom. Pre TASR to povedal tamojší starosta Jozef Záhora s tým, že zatiaľ im schválili väčšinu veľkých projektov, ktoré pripravovali. Pochváliť sa môžu napríklad revitalizáciou centra, námestia a parku.

 "V minulom programovom období sme získali peniaze aj na rekonštrukciu základnej školy, ktorú sme presťahovali do nových priestorov. Doplnila sa jazyková a praktická učebňa, pribudne aj knižnica. Chceme prispieť k tomu, aby žiaci chodili do modernej školy a mali všetko k tomu, aby sa vedeli dobre vzdelávať. Takisto máme 45 detí v materskej škole a zdá sa, že by sme potrebovali pristaviť ešte jednu triedu," zhodnotil starosta.

V obci urobili aj rekonštrukciu verejného osvetlenia a čističky. "Stále však máme čo robiť, či už je to oprava chodníkov, alebo miestnych komunikácií, tam máme modernizačný dlh. Plánujeme to, čakáme na výzvy, pretože nie všetko stíhame robiť z vlastného rozpočtu," skonštatoval Záhora.

Ďalším schváleným projektom je Centrum sociálnych služieb sv. Jozefa, ktoré chcú umiestniť v areáli bývalej materskej školy, postavenej v 80. rokoch a momentálne nevyužívanej. "Predpokladáme, že ak všetko bude bežať podľa termínov, na jar budúceho roka by sa mohlo začať so stavebnými prácami. Získali sme na tento projekt 800.000 eur, väčšina je určená na stavebné práce," priblížil starosta s tým, že v centre bude pobytové zariadenie a denný stacionár.

Obec má podaný projekt aj na doplnkovú infraštruktúru, získali tiež dotáciu na nabíjaciu stanicu pre elektromobily. "Chceme, aby nám počet obyvateľov rástol, preto sa snažíme vytvárať také prostredie, aby tu ľudia chceli bývať a žiť," dodal Záhora.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu