Nový most v L. Ondrašovej bude stáť pol milióna eur, dokončia ho v júni 2023


Dátum: 07.05.2022

Obrázok k aktualite Nový most v L. Ondrašovej bude stáť pol milióna eur, dokončia ho v júni 2023
Nový most ponad rieku Jalovčianku v Liptovskom Mikuláši, časti Liptovská Ondrašová, bude stáť takmer pol milióna eur. Stavenisko si zhotoviteľ prevezme v polovici mája, predpoklad ukončenia stavebných prác je v júni 2023. TASR o tom informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Eva Lacová.

Zhotoviteľ najskôr kompletne zbúra existujúci most a následne postaví nový. Stavbu v dĺžke 17 metrov vyhotoví v jednej etape. "Na moste sa nachádza celý rad zásadných porúch týkajúcich sa jeho spodnej časti aj nosnej konštrukcie. Kľúčové časti mosta sú v pokročilom stave degradácie. Ich oprava by bola neekonomická a docielilo by sa iba malé predĺženie životnosti mosta," vysvetlila riaditeľka odboru dopravy Úradu ŽSK Gabriela Tisoňová.

Doprava v úseku bude počas výstavby uzatvorená a vedená po obchádzkových trasách. Budú ju riadiť prenosným dopravným značením. Obchádzka pre osobnú dopravu, dopravnú obsluhu a autobusovú dopravu bude po cestách tretej triedy cez obce Trstené a Bobrovec. Obchádzka pre nákladnú dopravu bude viesť cez Bešeňovú. Pravidelné autobusové linky budú premávať v bežnom režime podľa cestovných poriadkov.

Po dokončení stavebných prác kraj očakáva zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. "Cesta v Liptovskej Ondrašovej má nadregionálny význam. Okrem toho, že tvorí významnú dopravnú spojnicu obcí v regióne a spája región Liptova so severným Slovenskom, je aj  miestom intenzívneho cestovného ruchu. Most považujem za kľúčový bod, keďže sa nachádza tesne pred vstupom do Liptovského Mikuláša a zároveň kúsok pred napojením na diaľnicu D1," zdôraznila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Cena za vyhotovenie diela je 479.900 eur. Podľa hovorkyne by stavba mala byť financovaná z eurofondov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu