Nová cyklotrasa umožní cyklistom prejazd z Prešova do Šarišských Michalian


Dátum: 25.06.2020

Obrázok k aktualite Nová cyklotrasa umožní cyklistom prejazd z Prešova do Šarišských Michalian
Nová cyklotrasa s mostom, ktorej časť v stredu slávnostne otvorili vo Veľkom Šariši, umožní cyklistom plynulý prejazd z Prešova do záhradkárskej osady v Šarišských Michaľanoch.


S výstavbou cyklotrasy, ktorá spája mestá Prešov a Veľký Šariš, sa podľa vedúceho oddelenia výstavby Mestského úradu vo Veľkom Šariši Tomáša Slováka začalo v roku 2007.

Vo Veľkom Šariši v rámci dvoch projektov od minulého roka vybudovali takmer päť kilometrov nových cyklociest vrátane historizujúceho mosta. "Preinvestovaných bolo necelých 1,2 milióna eur, pričom mesto prispelo sumou vo výške 90.000 eur," povedal primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja​

Súčasťou tejto trasy je taktiež spomenutý most cez rieku Torysa. Projektant Jozef Kuruc tvrdí, že chcel spojiť minulosť s prítomnosťou, preto sú na moste prvky, ktoré pripomínajú hrad.

"Po niekoľkých návštevách na hradnom kopci a preštudovaní obrázkov, ako vyzeral hrad v dobe najväčšej slávy, som chcel preniesť na podpery niečo charakterizujúce a spájajúce s hradom. Na strednej podpere je navrhnutá oddychová konzolovitá vyhliadka na severnú a južnú stranu. Na podpery sú kotvené nosné laná, na ktoré je zavesená pomocou zvislíc drevená konštrukcia mostovky so zábradlím," vysvetlil Kuruc.

"Bola to pre nás výzva postaviť tento historizujúci most, ale veľmi sme sa na to tešili. Samotné dielo sa cyklistom páči. Je to miesto, kde sa dá zastaviť a načerpať silu na ďalšiu cestu," povedal prešovský riaditeľ spoločnosti Doprastav Martin Valko, ktorá cyklotrasu i most stavala.

Päťkilometrový úsek z Veľkého Šariša do Šarišských Michalian je súčasťou projektu EuroVelo 11. Ide o sieť cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. Na spojenie Prešova a mesta Lipany je potrebné dokončiť časť cyklotrasy v Šarišských Michaľanoch.

"Som veľmi rád, že Veľký Šariš už má kompletne dokončenú cyklotrasu až po Šarišské Michaľany, na ktorú mohol prispieť finančnou čiastkou aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Naša pomoc smerovala na výstavbu druhej etapy cez výzvu pre región vo výške viac ako 27.000 eur. Podarilo sa nám nájsť finančné prostriedky a presvedčiť riadiaci orgán, aby prehodnotil svoje rozhodnutie a schválil potrebné financie na vybudovanie chýbajúcej časti cyklotrasy v Šarišských Michaľanoch. Aktuálne je zmluva v štádiu prípravy a na jeseň tohto roku by sa mohlo začať so samotnou výstavbou,“ dodal predseda PSK Milan Majerský s tým, že ak všetko pôjde podľa plánov, budúci rok prejdú cyklisti plynule z Prešova až do Lipian po značenej cyklotrase.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu