Nemocnica v Skalici získala prístrojovú techniku financovanú s podporou EÚ


Dátum: 21.06.2021

Obrázok k aktualite Nemocnica v Skalici získala prístrojovú techniku financovanú s podporou EÚ
Novú laparoskopickú vežu využívajú pri chirurgických operačných výkonoch vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica. Na laparoskopický prístroj s dvoma monitormi a kamerovou jednotkou získala nemocnica financie z fondov Európskej únie. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel Martina Pavliková.

Špeciálna optika umožňuje sústrediť sa na detaily, čím sa zvyšuje bezpečnosť operácií. Centrálne operačné sály využívajú zariadenie pri operáciách v dutine brušnej. Medzi najčastejšie zákroky patria operácie hernií, žlčníka a slepého čreva. "Ide o najmodernejšiu verziu laparoskopickej veže, prostredníctvom ktorej sme schopní vykonávať miniinvazívne výkony," uviedol primár chirurgického oddelenia Milan Skladan.

Ako doplnil, technika prináša väčší komfort, lebo umožňuje identifikovať aj najjemnejšie štruktúry v tele. "Obraz je dokonale ostrý, vďaka čomu sa dokážeme v brušnej dutine bezproblémovo orientovať. Elektrokoagulačný prístroj najnovšej generácie umožňuje rezať a preparovať tkanivové štruktúry a súčasne zastaviť krvácanie zatavením," doplnil Skladan.

Programovateľné nastavenia prístroja, diaľkové alebo dotykové ovládanie, predstavuje tiež väčší komfort pre operačný tím. "Operatívne riešenie s použitím novej techniky prináša pacientom okrem menšieho rizika komplikácií a väčšej bezpečnosti aj množstvo ďalších výhod," doplnil riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

Hojenie je rýchlejšie, menej bolestivé a v porovnaní s klasickou operatívou je pooperačná starostlivosť menej náročná. "Pacienti sú väčšinou prepúšťaní do 48 hodín po operačnom zákroku. Hodnota laparoskopickej veže s príslušenstvom je približne 168.000 eur a podiel nemocnice na nákladoch je 10 percent. Zvyšok je pokrytý z fondov EÚ," informovala Pavliková.

V réžii chirurgického oddelenia sa ročne realizuje 1200 operačných výkonov, z ktorých 70 percent tvorí plánovaná operatíva. V čase pandémie bola operatíva oddelenia obmedzená na akútne operácie. Laparoskopickú techniku používajú pri liečbe aj oddelenia gynekológie, urológie a ortopédie.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu