Nemocnica v Humennom zrekonštruovala priestory pre neurologických a internistických pacientov za 463-tisíc eur


Dátum: 11.05.2021

Obrázok k aktualite Nemocnica v Humennom zrekonštruovala priestory pre neurologických a internistických pacientov za 463-tisíc eur

Vo vynovených priestoroch sú už hospitalizovaní neurologickí a internistickí pacienti v humenskej nemocnici. Po minuloročnej rekonštrukcii jednotky intenzívnej starostlivosti obnovila nemocnica druhé poschodie interného a neurologického oddelenia, ktoré spolu začalo vytvárať klaster s plávajúcimi lôžkami. Náklady na stavebné úpravy tejto časti sa vyšplhali na 463-tisíc eur a nemocnica ich spolufinancovala z fondov Európskej únie. Informovala o tom hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Rekonštrukcia druhého poschodia trvala päť mesiacov. V rámci nej má nemocnica nové vodovodné, tepelné a kanalizačné rozvody. Kompletne vymenila elektroinštaláciu, kabeláž a pracovisko získalo nové ústredné kúrenie. Vymenili dvere, zárubne, stropy, vrátane osvetlenia, a všetky podlahové plochy. Nové sú aj rozvody medicinálnych plynov a stlačeného vzduchu. Vstupy do sociálnych zariadení sú bezbariérové.

Nemocnica zároveň vymenila štandardný i zdravotnícky mobiliár. Na izbách pacientov pribudli okrem stolov a stoličiek aj nové lôžka pre pacientov. Novým vybavením zariadili aj vyšetrovne lekárov a sestier a nemocnica dokúpila nové infúzne stojany, EKG prístroj, defibrilátor, lineárne pumpy či dávkovače. Nový mobiliár získala kuchynka a jedáleň.

V rámci prestavby nemocnica ešte minulý rok zlúčila neurologickú a internú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), ako aj pôvodné interné a neurologické oddelenie. Postupne tak vzniká nový klaster. „Zoskupením príbuzných medicínskych odborov do jedného spoločného celku dokážeme lepšie a racionálnejšie využívať prístrojovú techniku, personálne kapacity a zaviesť systém tzv. plávajúcich lôžok, aby sme ich dokázali efektívne využívať,“ vysvetlil riaditeľ humenskej nemocnice Jaroslav Marčišin.

Nemocnica zaviedla v klastri dvojlôžkový štandard. Aktuálne poskytuje 34 lôžok pre pacientov, pričom len dve izby sú trojlôžkové. Plnohodnotne v tomto profile bude fungovať až po prestavbe posledného poschodia pracoviska, ktorá sa začala koncom minulého mesiaca. Ukončenie prác je naplánované na leto tohto roka.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu