NARODENINY EÚ SA BLÍŽIA


Dátum: 07.05.2021

Obrázok k aktualite NARODENINY EÚ SA BLÍŽIA
O tom čo nového je v Európskej komisii sme sa pre náš Newsletter porozprávali s Ladislavom Mikom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
 miko
9. mája oslávi Európska únia svoje narodeniny – Deň Európy – ako vyzerajú oslavy tohto významného dňa v kontexte pandémie?
Pandémia priniesla, že už po druhýkrát si Deň Európy pripomenieme virtuálne. Spolu s kolegami z kancelárie Európskeho parlamentu chystáme 6. mája virtuálne podujatie a naším cieľom je, aby sa čo najviac priblížilo našim živým podujatiam, nebudú teda chýbať kvízy, diskusie a hudobné prekvapenie.
 
Čo ešte by si nemali nechať ľudia ujsť?
Pár týždňov pred Dňom Európy sa spustila dlho očakávaná Konferencia o budúcnosti Európy. Je to dlhodobé podujatie, pri ktorom spojili sily všetky tri európske inštitúcie (Európska komisia, Európsky parlament, Európska rada), pretože sa chcú priamo od občanov dozvedieť aké sú ich očakávania od Európskej únie. Konferencia poskytne priestor na širokú diskusia s cieľom získať spätnú väzbu od 2021 www .eufondy. s k Európanov, vypočuť si ich predstavy o budúcnosti Európy, ich očakávania ale aj to, kde by chceli aby bola Európa v ich životoch viac zapojená. Pandémia ukázala, že napríklad v oblasti zdravotníctva by radi občania videli viac spoločného úsilia a spolupráce na celoeurópskej úrovni.
 
Ako sa môžeme pravidelne dozvedať o aktivitách Zastúpenia?
Naše Zastúpenie komunikuje o prioritách a politikách Európskej komisie priebežne, je to naša hlavná náplň práce. Podujatia pre ľudí organizujeme počas celého roka, v dobe pandémie je to komplikované, ale akonáhle nám to situácia umožní, vyrazíme za občanmi do regiónov v rámci nášho turné po slovenských mestách Doma v EÚ, najbližšie v Snine a Vranove nad Topľou. Nedávno sme spustili aj naše pravidelné diskusie Café Európa, zatiaľ virtuálne, ale verím, že čoskoro to bude opäť naživo vo viacerých mestách na Slovensku. Na našich sociálnych sieťach zdieľame aktuálne novinky a pravidelne komunikujeme o prioritách EK prostredníctvom kapaní, aby sme upozornili na dôležité témy. Momentálne napríklad beží kampaň k očkovaniu na našom Facebooku. Zviditeľňujeme aj projekty, ktoré boli financované z eurofondov, každý štvrtok vyjde nové video zo série Dobre fondy (www.dobrefondy.eu), kde ukazujeme prínosné projekty po celom Slovensku. No a okrem toho aby sme komunikovali o našej činnosti, sledujeme aj dianie na Slovensku, a informujeme o ňom našu centrálu. V mojej videorelácii Vidíme sa, zase každý pondelok spovedám významné osobnosti o ich názore na dianie v Európe a na Slovensku.
 

Skočiť na hlavné menu