Na Prešovskej univerzite otvorili informačné centrum Európskej únie


Dátum: 22.11.2021

Obrázok k aktualite Na Prešovskej univerzite otvorili informačné centrum Európskej únie

Prešovská univerzita v Prešove (PU) sa stala novým sídlom informačného centra Europe Direct Prešov, ktoré patrí do celoeurópskej siete pod jednotným názvom Europe Direct. Na Slovensku je ich celkovo 12, v Európskej únii vyše 420. Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ako uviedol manažér informačného centra v Prešove Matúš Žac, hlavným poslaním centra je zvyšovanie povedomia, vedomostí a informačnej interaktivity obyvateľov primárne Prešovského kraja o všetkých oblastiach činností Európskej únie, jej inštitúcií a aktivitách. „Okrem iného je cieľom našej činnosti aj aktívne zapájanie občanov, a pevne verím, že i študentov Prešovskej univerzity do diskusií a formovania európskych politík,“ uviedol Žac, ktorý zároveň pôsobí na Inštitúte politológie Filozofickej fakulty PU.

Európska komisia vyhlásila v roku 2020 prostredníctvom svojho Zastúpenia v Slovenskej republike výzvu na predkladanie návrhov partnerov, ktorí budú prevádzkovať tieto centrá v období rokov 2021 až 2025. Jedným z úspešných žiadateľov bolo aj Informačné centrum Europe Direct Prešov, ktoré bude sídliť práve na Prešovskej univerzite. „Myšlienka otvorenia informačného centra v priestoroch univerzity sa nám od začiatku veľmi páčila. Žijeme v dobre nedôvery k autoritám a inštitúciám aj v dôsledku nedostatku informácii, ktoré sú neraz skreslené, či modifikované, a preto sa teším, že sa spojili takéto relevantné inštitúcie ako Európska komisia a Prešovská univerzita a dohodli sa na zriadení informačného centra práve u nás na univerzite. Študenti, respektíve mladí ľudia sú kreatívni, formujú si svoje postoje v čom vidím obrovský priestor pre spoluprácu centra s univerzitou,“ vyzdvihol prorektor pre stratégiu a marketing PU Peter Adamišin.

Sieť Informačných centier Europe Direct je jedným z hlavných nástrojov Európskej komisie na poskytovanie služieb a informácii z diania v Európskej únii obyvateľom regiónu a na zabezpečenie spätnej väzby jednotlivým inštitúciám Únie. „Európske centrá všade po Európe slúžia ako hlas Únie, a preto sme radi, že môžeme aj touto cestou preukazovať našu spoluprácu. I týmto spôsobom by sme chceli odbúravať rôzne mýty o Európskej únii, napríklad o tom, že Brusel je príliš ďaleko,“ dodal Jan Pátek z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.


Zdroj: SITA
 


Skočiť na hlavné menu