Na obnovu zhorených budov v Banskej Štiavnici by mohli ísť eurofondy


Dátum: 22.03.2023

Obrázok k aktualite Na obnovu zhorených budov v Banskej Štiavnici by mohli ísť eurofondy
Európska komisárka pre kohéziu a reformy Elisa Ferreirová vyjadrila v stredu solidaritu Banskej Štiavnici po sobotňajšom devastačnom požiari v tamojších historických budovách a vyjadrila pripravenosť odsúhlasiť financovanie prípravy projektov a samotnú obnovu poškodených budov z prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ. TASR o tom informoval europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD), ktorý vo veci rokoval s Ferreirovou aj podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom.

List eurokomisárke iniciovaný Hajšelom so žiadosťou o preskúmanie možností financovania obnovy požiarom zničených historických objektov v Banskej Štiavnici podpísalo v pondelok aj ďalších 11 slovenských europoslancov.

Peniaze na technickú prípravu aj samotnú obnovu budov by sa mohli preplatiť z nevyčerpaných prostriedkov z uplynulého finančného obdobia a tiež z nového finančného rámca na roky 2021 – 2027, spresnil europoslanec. Slovensku sa totiž dosiaľ nepodarilo vyčerpať miliardy eur z predchádzajúceho programového obdobia, aj keď väčšina vyčlenených prostriedkov je už zazmluvnená.

Do úvahy podľa Hajšela pripadá, aby peniaze, o ktoré môže Slovensko čoskoro prísť, ak ich nevyčerpá, išli na technickú prípravu obnovy poškodených budov a samotná rekonštrukcia by sa už platila z fondov nového programového obdobia.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu