Na kongrese ITAPA 2020 udeľovali prestížne ceny pre najlepšie projekty digitalizácie


Dátum: 09.12.2020

Obrázok k aktualite Na kongrese ITAPA 2020 udeľovali prestížne ceny pre najlepšie projekty digitalizácie

Na bratislavskom kongrese ITAPA 2020 udeľovali prestížne ceny pre najlepšie projekty digitalizácie v dvoch hlavných oblastiach. Víťazom v kategórií Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti Slovenska sa stal za svoj užitočnosť a pozitívny dopad na životy obyvateľov hlavného mesta Slovenska transparentný portál otvorených dát OpenData Bratislava. Cenu za Najinovatívnejší IT projekt si odniesla Špeciálna klávesnica HandCubeKeys v réžii HCK – Výskumno-vývojového informačného a vzdelávacieho centra. Víťazom Ceny Rádia Slovensko sa stal projekt mobile ID od spoločností PosAm aj Datalan.

Víťazný OpenData Bratislava je projekt z dielne Magistrátu hlavného mesta Bratislava, ktorý sa spustil v septembri a už sprístupňuje dôležité dáta pre verejnosť zdarma. Dnes je dostupných takmer 10-tisíc datasetov, čo sú súbory dát z rôznych zdrojov. Portál urobil z Bratislavy najotvorenejšiu slovenskú samosprávu a ocenili ho aj mestá ako Praha, Gdaňsk či Budapešť. „Keďže tento portál pomôže všetkým obyvateľom k získaniu podrobnejších a prehľadnejších dát o meste, považujem ho za mimoriadne úspešný. O to väčšmi, že sme ho realizovali vlastnými silami a splnili sme tak aj náš volebný sľub,“ vyhlásil pri oceňovaní Matúš Vallo, primátor hlavného mesta.

Víťazstvo v druhej hlavnej kategórii Cena ITAPA 2020 si odnáša špeciálne upravená klávesnica, ktorá zabezpečuje pre zdravotne znevýhodnených, ako aj starších ľudí lepšiu dostupnosť digitálneho obsahu. Zlepšuje ich digitálne zručnosti a vytvára podmienky na využívanie digitálnych služieb a internetu. Klávesnica HandCubeKeys, ktorú realizovalo HCK – Výskumno-vývojové, informačné a vzdelávacie centrum, bola ocenený za svoju inovatívnosť i prekonanie stereotypov. „Víťazstvo v tejto kategórii nás posúva aj naďalej v našej práci pre vývoj ďalších špeciálnych pomôcok,“ povedal riaditeľ spoločnosti HCK a tiež vývojár špeciálnej klávesnice Ľuboš Belavý.

Spoločnosť Microsoft flexibilne zareagovala na potrebu technologického vybavenia a nasadenia v školách pre možnosť dištančného vzdelávania počas karanténnych opatrení. Za projekt Okamžitá pomoc školám jej bola udelená špeciálna cena poroty. „Táto špeciálna cena poroty potvrdzuje akú nezastupiteľnú rolu hrajú školy a učitelia v živote našich detí aj nás rodičov,“ povedal generálny riaditeľ Microsoft Česká republika a Slovensko Rudolf Urbánek.

Cenu Rádia Slovensko na ITAPA 2020 si odnáša projekt mobile ID realizovaný spoločnosťami PosAm a Datalan. Namiesto návštevy úradu si stačí nainštalovať aplikáciu, overiť identitu a autorizovať potrebné dokumenty elektronickým ekvivalentom vlastnoručného podpisu. To zabezpečí projekt mID, ktorého cieľom je zjednodušiť elektronickú komunikáciu občana a inštitúcie z oblasti verejnej správy. Už druhý rok bola udelená aj DITEC Opportunity Award For IT Young Ladies, vyhlásený firmou DITEC v spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT. Ide o špeciálnu cenu určenú pre mladé ženy so záujmom o IT, ktoré ju mohli získať za esej či prezentáciu na tému „Čo vedia ženy priniesť pre IT“. Porotu zaujalo spracovanie témy študentkou Gymnázia Bílikova v Bratislave Karolínou Kollárovou.

Ocenenie pre najlepšie projekty digitalizácie je súčasťou podujatia ITAPA (Information Technologies and Public Administration). Všetky prihlásené projekty a riešenia hodnotí komisia tvorená osobnosťami z oblasti verejnej správy, odbornej komunity, akademickej sféry, odborníkov z oblasti IT, zástupcov akademickej obce, kľúčových predstaviteľov eGovernmentu, ako aj zástupcov médií zameraných na informačné technológie a najnovšie trendy v tejto oblasti. Cena ITAPA je vyhlasovaná v spolupráci s Fakultou informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.​

Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu