Monitorovací výbor pre OP Efektívna verejná správa schválil zámery národných projektov pre NKÚ aj pre úrad podpredsedu vlády


Dátum: 23.03.2017

Obrázok k aktualite Monitorovací výbor pre OP Efektívna verejná správa schválil zámery národných projektov pre NKÚ aj pre úrad podpredsedu vlády
Monitorovací výbor pre operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) schválil na svojom marcovom siedmom zasadnutí predložené zámery dvoch národných projektov. Jeden zámer predstavil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR), druhý Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Riadiacim orgánom pre OP EVS je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
Na projekt „Budovanie a rozvoj analytických kapacít, hodnota za peniaze“, ktorého prijímateľom je NKÚ SR, je vyčlenená alokácia 2 284 000 eur. V prípade projektu úradu podpredsedu vlády, ktorý má názov „Vybudovanie intervenčnej logiky strategického plánovania v ústredných orgánoch štátnej správy“, je indikatívny rozpočet 2 600 000 eur.
 
Hlavným cieľom projektu NKÚ SR je vytvoriť predpoklady pre zodpovednejšie hospodárenie s verejnými financiami a pre rozumné nakladanie s verejným majetkom, a to v zmysle iniciatívy projektu s názvom Najlepší z možných svetov – hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike. „Aby NKÚ SR naplnil myšlienky iniciatívy projektu, musí sa stať modernou, otvorenou a nezávislou inštitúciou, ktorá vo svojej kontrolnej činnosti zavádza moderné nástroje kontroly. Ide napríklad o kontrolu výkonnosti alebo kvalitné analytické výstupy analytickej jednotky úradu ako podklad pre jeho ďalšiu činnosť,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková. Ako dodala, nové inovatívne prvky v kontrolnej činnosti NKÚ prispejú k zlepšeniu kvality práce, čo vytvorí tlak na zvýšenie zodpovednosti orgánov verejnej správy pri hospodárení s verejnými financiami a s verejným majetkom.
 
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu si dal v národnom projekte za cieľ zaviesť na Slovensku strategické plánovanie a integrovať strategické projekty a dokumenty ústredných orgánov štátnej správy. Strategické riadenie a plánovanie u nás dlho absentovali, pričom do legislatívy sa zaviedli až novelou kompetenčného zákona v roku 2016. V rámci projektu bude tiež vytvorený odborný tím pracovníkov. Ten bude metodicky pripravovať strategické dokumenty, ktoré jednotlivé rezorty predkladajú vláde. „Tím bude garantovať jednotnú metodiku strategických dokumentov, čím sa zlepší ich vecná aj formálna úroveň s cieľom lepšie riadiť štát,“ uviedol riaditeľ odboru operačného programu Efektívna verejná správa Samuel Arbe s tým, že úrad podpredsedu vlády má ambíciu vytvoriť jednotné metodické pravidlá na tvorbu strategických dokumentov a uplatňovať ich v praxi v spolupráci s ministerstvami a inými orgánmi štátnej správy. Projektom úrad vytvorí aj dlhodobú víziu rozvoja Slovenska, ktorá bude založená na vyhodnotení rozvojových potrieb spoločnosti. Na základe vízie bude následne vypracovaná dlhodobá stratégia rozvoja, ktorá určí konkrétne ciele.

Skočiť na hlavné menu