Minister dopravy Arpád Érsek a jeho maďarský kolega podpísali dohody o výstavbe mostov ponad rieky na spoločnej hranici


Dátum: 11.12.2018

Obrázok k aktualite Minister dopravy Arpád Érsek a jeho maďarský kolega podpísali dohody o výstavbe mostov ponad rieky na spoločnej hranici
Obce Dobrohošť a Dunakility spojí nový most pre peších a cyklistov ponad Dunaj. Cestný most pre autá do 3,5 tony, cyklistov aj peších pribudne aj nad Ipľom medzi obcami Vrbovka a Őrhalom. Dohodli sa na tom slovenský minister dopravy Arpád Érsek a štátny tajomník pre dopravnú politiku Ministerstva inovácií a technológií Maďarska László Mosóczi, ktorí dnes podpísali potrebné medzištátne dohody.

,,Obidva mosty pomôžu rozvoju ekonomiky, turizmu a celkovej spolupráce obcí a blízkeho priľahlého regiónu. Preto som rád, že miestne samosprávy, vyššie územné celky aj vlády našich susedných krajín pristupovali počas rokovaní k projektom konštruktívne a bolo vidieť, že chcú mať k sebe bližšie vďaka týmto mostom,” reagoval minister dopravy Arpád Érsek po podpise dohody.
Očakáva sa, že nový most ponad Ipeľ prispeje k voľnému pohybu osôb pri ceste za prácou alebo voľnočasovými aktivitami. Zároveň pomôže naštartovať ekonomiku prihraničných regiónov. Príprava a samotná výstavba mosta je v kompetencii obce Vrbovka s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Za maďarskú stranu je hlavným partnerom organizácia NIF (Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.). Náklady na stavbu mosta si rozdelia Slovensko a Maďarsko v rovnako pomere, na našej strane predstavujú 1 155 500 eur. Most bude financovaný  z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko 2014-2020, z  príspevku štátu prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja.
 
Obce Dobrohošť a Dunakility mala pôvodne spájať kompa, pre časté kolísanie hladiny v starom koryte Dunaja je však lepším technickým riešením most. Od lávky pre peších a cyklistov štát očakáva najmä rozvoj cezhraničných vzťahov v obchodnej, kultúrnej či turistickej oblasti a celkový hospodársky a spoločenský rozvoj. Náklady na stavbu mosta si rozdelia partnerské štáty v rovnakom pomere, na slovenskej strane predstavujú výšku 4 915 500 eur. Financovanie výstavby mosta je naplánované z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 2014 – 2020, z vlastných zdrojov Vodohospodárskej výstavby, š. p. a z príspevku štátu prostredníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
 
Skočiť na hlavné menu