Mesto Prešov zrevitalizuje park Vlada Clementisa za takmer 777-tisíc eur


Dátum: 24.01.2021

Obrázok k aktualite Mesto Prešov  zrevitalizuje park Vlada Clementisa za takmer 777-tisíc eur
Mesto Prešov plánuje v prvej polovici tohto roka začať s revitalizáciou parku Vlada Clementisa medzi Sídliskom II a III. Celkové náklady na projekt predstavujú takmer 777-tisíc eur. Mesto na revitalizáciu parku získalo v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu nenávratný finančný príspevok takmer 738-tisíc eur. Z vlastných zdrojov pokryje päť percent, teda necelých 39-tisíc eur. Práce budú trvať približne 21 mesiacov.
 
Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, revitalizáciou parku medzi ulicou Vlada Clementisa a Levočskou ulicou sa má jeho územie pomocou chodníkov a horizontálnych plôch rozdeliť na tri zóny. Od západu na východ to bude športová – aktívna zóna, kde budú umiestnené fit-parky, detské ihrisko, plochy pre šport, aktívny pohyb či plochy pre petang. Spoločenská zóna bude hlavným prepojením dvoch autobusových zastávok s malým námestím a lávkou cez vodný tok Vydumanec. V tejto zóne bude tiež umiestnený prírodný amfiteáter s pódiom na rôzne spoločenské aktivity.
 
Najväčšia, východná časť, bude oddychovou, prírodnou zónou. "Celá južná časť, ktorú lemuje frekventovaná Levočská ulica, bude v maximálnej možnej miere oddelená zeleňou a protihlukovou výsadbou. Hustejšia výsadba je navrhnutá pozdĺž celej komunikácie, čím podstatne zabráni vnímaniu hluku a vibrácií a vytvorí pre park príjemnejšie prostredie. Osadením nového verejného osvetlenia bude park bezpečnejší,“ skonštatovala Šitárová.
 
V rámci revitalizácie parku bude vysadených viac ako 160 nových stromov a v záhonoch pribudnú trvalky. Zrevitalizované bude otvorené priestranstvo o celkovej výmere takmer 41 500 štvorcových metrov. Mesto Prešov bude v danej lokalite postupne realizovať aj výstavbu cyklochodníka a parkoviska. Zaujímavosťou bude aj sedem dažďových záhrad na zachytávanie dažďovej vody zo spevnených nepriepustných plôch, ako sú chodníky, parkoviská či príjazdové cesty. V parku bude umiestnených celkom 60 lavičiek a tri pitné fontány napojené na vodovod. Zariadenie parku bude doplnené aj o atypické prvky, ako sú napríklad gabiónové sedenia či toalety pre psy. „Naším cieľom je vytvoriť estetický a zároveň funkčný priestor pre obyvateľov mesta, skvalitniť možnosti pre šport, oddych či relax v tejto mestskej časti a zároveň aj zvýšiť bezpečnosť. V Prešove tak pribudne ďalšia zelená zóna, ktorá bude nielen oddychová, ale aj trvalo udržateľná vďaka funkčným dažďovým záhradám,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu