Mesto Čadca čerpá z eurofondov viac ako 11 miliónov eur


Dátum: 02.07.2019

Obrázok k aktualite Mesto Čadca čerpá z eurofondov viac ako 11 miliónov eur
Okresné mesto Čadca aktuálne čerpá z eurofondov viac ako 11 miliónov eur. Peniaze podľa asistentky primátora Petry Ďuranovej poputujú napríklad na stavbu nového zariadenia pre seniorov, nových nájomných sociálnych bytov či na vybudovanie prvého cyklochodníka.

V rámci projektu za takmer 7 miliónov eur mesto postaví 138 nájomných sociálnych bytov. „Radnica byty po skolaudovaní kúpi, pričom ich splatí z príspevku zo Štátneho fondu rozvoja a bývania a z nenávratnej dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR,“ dodala Ďuranová.

Viac ako 1,5 milióna eur radnica použila na nové zariadenie pre seniorov v budove bývalej základnej školy A. Hlinku. Kapacitu zvýšili o 55 miest, postavili vlastnú jedáleň a ponúkajú pomoc aj občanom so zlým zdravotným stavom. Okrem toho z projektu zabezpečili mzdy pre 40 nových opatrovateliek vo výške 550-tisíc eur na starostlivosť o takýchto ľudí.

Sumou 1,2 milióna eur z eurofondov obnovilo mesto ulice Okružnú, Kollára, Bernoláka, Kráľa alebo Jašíkovú. Vďaka eurofondom mesto postaví aj prvý cyklochodník v hodnote 760-tisíc eur. „Projekt sa realizuje v troch etapách. V prvej vybudujú chodník od Kysuckej nemocnice po Makovskú zastávku, druhá etapa by mala vyviesť chodník z Čadce na Horelicu. Posledná etapa sa aktuálne pripravuje a mala by viesť až do Oščadnice,“ dodala Ďuranová.

Prostredníctvom eurofondov mesto Čadca taktiež vytvorilo viac než osemkilometrovú náučnú cyklotrasu, ktorá vedie cez Žilinský a Moravskoslezský kraj. Mesto dobudovalo aj nové parkovacie plochy a oddychovú zónu na sídlisku Kýčerka a zmodernizovalo a rozšírilo kapacitu aj v niektorých materských a základných školách.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu