Lukáčová predstavila priority, patrí k ním spustenie integrovaných územných stratégií


Dátum: 31.05.2023

Obrázok k aktualite Lukáčová predstavila priority, patrí k ním spustenie integrovaných územných stratégií
Nová štátna tajomníčka Ministerstva investícií, regionálno rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Barbora Lukáčová chce svoje skúsenosti v oblasti rozvoja regiónov využiť najmä pri čo najrýchlejšom zavedení integrovaných územných stratégií. Tie sú súčasťou Programu Slovensko v novom eurofondovom programovom období na roky 2021 až 2027. K jej prioritám patrí aj zrýchlenie čerpania eurofondov z dobiehajúceho obdobia 2014 až 2020.

Pre nové eurofondy je pre mňa výzvou správne nastavenie procesov a opatrení tak, aby sa jednoznačne predišlo riziku nedočerpania zdrojov Európskej únie, čo opakovane zažívame už druhé programové obdobie,“ informovala Lukáčová. „V záujme udržateľného rozvoja celej krajiny urobím všetko preto, aby bolo MIRRI skutočným partnerom samospráv,“ priblížila svoje priority.
 
Štátna tajomníčka považuje za najväčšie riziko v súvislosti s využívaním eurofondov v regiónoch veľké množstvo relatívne malých projektov, ktoré realizuje samospráva „Naše najväčšie úsilie bude maximálne podporiť samosprávu v tom, aby všetky svoje projekty, ktoré má zazmluvnené, dokončila úspešne, aby neodstupovala od zmlúv vo finálnej fáze. Vieme im pomôcť tak, že zrýchlime našu administratívnu činnosť, audítorskú činnosť, kontrolu a akcelerujeme všetky žiadosti o platbu,“ povedala Lukáčová. Tvrdí, že netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem. Najprv je podľa nej potrebné opýtať sa, v čom je problém, nastaviť riešenia a až tak vyhlásiť výzvy.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu