Levice: Materská škola Hviezdoslavova prešla rekonštrukciou za 750.000 eur


Dátum: 07.11.2018

Obrázok k aktualite Levice: Materská škola Hviezdoslavova prešla rekonštrukciou za 750.000 eur
Mesto Levice po deviatich mesiacoch stavebných prác ukončilo rekonštrukciu Materskej školy (MŠ) Hviezdoslavova. Celkové náklady na opravu dosiahli takmer 750.000 eur. Zhruba 360.000 eur získalo mesto z fondov Európskej únie na projekt, ktorého cieľom bolo znížiť energetickú náročnosť budovy a zabezpečiť úspory v spotrebe energií v budove materskej školy. Zvyšné náklady financovalo mesto zo svojho rozpočtu.

"Od začiatku sme počítali s tým, že náklady budú vyššie. Niektoré rekonštrukčné práce, ktoré sme chceli urobiť, neboli súčasťou projektu a potom aj počas samotnej realizácie prác vyskočili niektoré problémy, ktoré bolo potrebné riešiť, čiže robili sa aj práce navyše, ktoré neboli v pláne," povedal vedúci oddelenia školstva na Mestskom úrade v Leviciach Martin Bátovský.

Rekonštrukčné práce zahŕňali zateplenie obvodových múrov, kompletnú opravu strechy, výmenu okien, vyregulovanie systému vykurovania a výmenu vyhrievacích telies, ale aj úpravu dažďovej kanalizácie či vybudovanie vonkajších priestorov pre deti. Materská škola na Hviezdoslavovej ulici je zároveň prvou MŠ v Leviciach, ktorá má inštalovanú rekuperáciu.

Podľa slov Bátovského by bolo vhodné, aby v nasledujúcich rokoch prešli rekonštrukciou všetky materské školy na území mesta. "Nemusí to byť až v takom rozsahu, ako bola táto, no výmena okien či strechy by sa zišli na všetkých budovách," povedal. Náklady na rekonštrukciu sa podľa jeho slov vrátia mestu v podobe finančných úspor za energie. "Rekonštrukciou už prešli tri základné školy v meste. Po výmene okien a zateplení budov sme dosiahli úsporu na kúrení od 40 do 60 percent oproti predchádzajúcim rokom. Okrem samotnej rekonštrukcie budov sa na úsporách podieľala aj zmena dodávateľa tepla," povedal Bátovský.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu