Kvalitu ovzdušia bude v župách monitorovať 14 pracovníkov z projektu LIFE


Dátum: 07.09.2020

Obrázok k aktualite Kvalitu ovzdušia bude v župách monitorovať 14 pracovníkov z projektu LIFE
Kvalitu ovzdušia v samosprávnych krajoch bude na Slovensku monitorovať 14 pracovníkov z projektu LIFE. Na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa čistého ovzdušia to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Pracovníci majú byť rovnomerne rozmiestnení do všetkých samosprávnych krajov, niektorí z nich sa budú špeciálne zameriavať na problémové lokality.

„Títo pracovníci budú radiť samosprávam na úrovni žúp, miest a obcí a budú aj pomáhať pri zháňaní peňazí a budú samosprávy informovať, z akého fondu sa peniaze na zlepšenie kvality ovzdušia dajú čerpať,“ povedal Budaj. Minister uviedol, že envirorezort pripravuje zmenu zákona o ovzduší aj poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia. Oba zákony by mali vstúpiť do legislatívneho procesu na jeseň. Nové zákony by mali prísnejšie spoplatňovať znečisťovateľov ovzdušia. Pri posudzovaní znečisťovania ovzdušia by sa podľa šéfa rezortu malo sledovať menej prvkov, no dôslednejšie by sa mali skúmať a pokutovať tie najdôležitejšie. Zároveň má pribudnúť 14 nových monitorovacích staníc Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktoré budú monitorovať kvalitu ovzdušia.

Podľa odhadov Európskej environmentálnej agentúry zomrie na Slovensku ročne v dôsledku znečistenia ovzdušia päťtisíc ľudí. Budaj vysvetlil, že v dôsledku znečistenia ovzdušia sa do tela ľudí často dostávajú látky, ktoré preniknú hlboko do ľudského tela a krvi a telo ich nevie žiadnym spôsobom vylúčiť. U niektorých ľudí sa takéto zanášanie organizmu neskôr pretaví napríklad do rakoviny pľúc. Budaj dodal, že o zlepšovaní kvality ovzdušia rokoval s predstaviteľmi Slovnaftu a chce absolvovať rokovania aj s vedením U.S. Steel Košice. S vedením oceliarní chce diskutovať o zavedení nových výrobných technológií, ktoré by znižovali mieru znečistenia ovzdušia.

LIFE je program z dielne Európskej únie (EÚ) zameraný na kvalitu životného prostredia. Jeho slovenskí pracovníci sú podporovaní z fondov EÚ.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu