Košický kraj minulý rok čerpal eurofondy v rámci IROP vo výške takmer 14 miliónov eur


Dátum: 29.01.2021

Obrázok k aktualite Košický kraj minulý rok čerpal eurofondy v rámci IROP vo výške takmer 14 miliónov eur

V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sa vlani v Košickom kraji vyčerpalo takmer 14 miliónov eur. Vďaka týmto eurofondom kúpili napríklad nové autobusy v prímestskej autobusovej doprave, zmodernizovali materskú školu pre deti so zdravotným znevýhodnením v Spišskej Novej Vsi či vybudovali novú autobusovú stanicu v Michalovciach. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Okrem projektov, ktorých kontrola prebiehala na Úrade KSK, sa župe podarilo čerpať eurofondy z IROP aj na opravy ciest. V roku 2020 kraj dokončil napríklad rekonštrukciu cesty z Michaloviec do Sobraniec, stavebné práce ešte prebiehajú na ceste od mosta Ružín v smere na Spišské Vlachy (okr. Spišská Nová Ves) aj na ceste vedúcej z Michaloviec do Kráľovského Chlmca (okr. Trebičov). Na týchto stavbách sa preinvestovalo viac ako 4,7 milióna eur.

Peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu čerpali aj župné stredné školy. Ku koncu minulého roka bolo preinvestovaných takmer 1,8 milióna eur. Tieto finančné prostriedky pomôžu predovšetkým zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania na stredných školách a prepojiť vyučovanie s praxou. Celkovo sa čerpanie eurofondov v rámci tohto operačného programu vyšplhalo na takmer 14 miliónov eur.

Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý je sprostredkovateľským orgánom (SO) pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP), sa stal lídrom v čerpaní eurofondov v rámci tohto programu spomedzi všetkých samosprávnych krajov. V roku 2020, keď bolo riadiacim orgánom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, prečerpala župa prostredníctvom SO pre IROP takmer 7,3 milióna, čo je na úrovni 198 percent. „V úvode minulého roka bolo nastavené čerpanie prostriedkov z IROP na sumu takmer 3,7 milióna eur. Nášmu sprostredkovateľskému orgánu sa však v priebehu roka podarilo vyčerpať dvakrát toľko. Spomedzi krajov sme sa tak umiestnili na prvom mieste z hľadiska čerpania peňazí z tohto operačného programu. Aj na tomto príklade sa ukazuje, že ak je čerpanie eurofondov decentralizované na úroveň krajov, k občanom sa tieto peniaze dostanú omnoho rýchlejšie ako je predpoklad,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu