Kežmarok: V troch areáloch SOŠAaT preinvestujú viac ako 6,5 milióna eur z IROP


Dátum: 25.01.2022

Obrázok k aktualite Kežmarok: V troch areáloch SOŠAaT preinvestujú viac ako 6,5 milióna eur z IROP
V troch lokalitách Strednej odbornej školy agropotravinárskej a technickej (SOŠAaT) v Kežmarku preinvestujú v najbližších rokoch dokopy viac ako 6,5 milióna eur z Integrovaného regionálneho a operačného programu (IROP). Riaditeľ školy Stanislav Marhefka na tlačovej konferencii potvrdil, že rekonštrukcia fasády čaká viac ako storočnú budovu na ulici Kušnierska brána a zároveň sa v areáli pristaví nová časť s kongresovým centrom.

V našom elokovanom pracovisku Pradiareň II. je v pláne preinvestovať 3,2 milióna eur. Vznikne tam mini farma, hangár pre odbornú techniku a dielne pre viaceré študijné odbory. Priestory budú skutočne prispôsobené pre výučbu žiakov v 21. storočí, aby boli pripravení pre potreby praxe,“ uviedol Marhefka. V ďalšom areáli v Rakúsoch sa časť budovy školy asanuje a následne sa urobí prístavba i nadstavba.

Stavebné práce si podľa zmluvy so zhotoviteľom vyžiadajú na všetkých troch stavbách asi 5,2 milióna eur. Okrem toho škola získa aj nové materiálno-technické zabezpečenie pre poľnohospodárske a potravinárske odbory vo výške 1,229 milióna eur. „V súčasnosti čakáme aj na schválenie finančných prostriedkov na štvrtú etapu obnovy vo výške 2,1 milióna eur z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,“ dodal Marhefka.

Školu v súčasnosti navštevuje približne 540 žiakov a podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milana Majerského je vlajkovou loďou medzi odbornými školami v potravinárskom priemysle na Spiši.

Okrem kežmarskej školy v utorok odovzdali stavenisko aj v areáli Spojenej školy na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni. Tam sa zo zdrojov IROP preinvestuje asi 4,7 milióna eur. „Stará Ľubovňa je podobný projekt. Obe akcie vyplývajú z iniciatívy ´Catching-up Regions´ a zamerané sú na zlepšenie vzdelávacej infraštruktúry na školách,“ doplnil Majerský.

Zároveň zdôraznil, že mnohé krajiny, vrátane Slovenska, sú málo potravinovo sebestačné. „Práve takéto školy by mali byť prioritou či už samospráv alebo vlády, pretože pripravujú ľudí na trh práce a tak pomáhajú pri tvorbe domácej ekonomiky,“ zdôraznil predseda PSK.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu