K modernizácii zariadenia pre seniorov v Santovke dopomohlo jeho vedenie aj dobrá spolupráca s obcou a eurofondy


Dátum: 11.03.2022

Obrázok k aktualite K modernizácii zariadenia pre seniorov v Santovke dopomohlo jeho vedenie aj dobrá spolupráca s obcou a eurofondy
K modernizácii a rekonštrukcii zariadenia pre seniorov v Santovke (okr. Levice) dopomohlo unikátne vedenie aj dobrá spolupráca s obcou. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s vedením a personálom zariadenia pre seniorov v Santovke ako aj s jeho klientmi. Návštevou chcela poukázať na príklad zlepšovania starostlivosti o seniorov a zároveň vyzdvihnúť úsilie ombudsmanky Márie Patakyovej a význam jej úradu, ktorý sa dlhodobo zaoberal danou problematikou, upozorňoval na nedostatky a zároveň navrhoval aj konkrétne kroky na zlepšenie starostlivosti v zariadeniach pre seniorov.

Čaputová priblížila, že seniori sú v zariadení spokojní najmä s ľudským prístupom personálu. Zariadenie je podľa prezidentky nielen moderné, ale hlavne pre seniorov bezpečné. Obsahuje mnoho zariadení, ktoré monitorujú dym, oheň či pohyb osôb a tiež umožňujú rýchly kontakt zdravotnej služby. Unikátne vedenie zariadenia a dobrá spolupráca s obcou, ktorá je zriaďovateľom zariadenia, pomohla z pohľadu prezidentky k modernizácii, rekonštrukcii zariadenia a dobudovať jeho ďalšiu časť, v ktorej sú samostatné byty pre klientov.

Patakyová priblížila, že do zariadenia v Santovke prišli v roku 2019 na neohlásenú návštevu a našli otvorenosť zariadenia aj ľudí, ktorí v ňom pracujú. Ombudsmanka dodala, že na dnešnej návšteve im boli predstavené ďalšie plány do budúcna, ktoré keď sa rozvinú, tak Santovka bude podľa nej mať naďalej unikátny vizuál v slovenských podmienkach. Zariadenie v Santovke vníma ako prísľub pre všetkých starších ľudí, že dôstojné dožívanie je možné aj na Slovensku.

Prezidentka sa po návšteve poďakovala aj Patakyovej a pripomenula, že sa ombudsmanke končí päťročné funkčné obdobie. „Vieme, že bola veľmi aktívna v mnohých oblastiach aj v oblasti starostlivosti o seniorov. Veľmi si jej prácu vážim a vysoko ju oceňujem. Tento úspešný príbeh Santovky je súčasťou toho, na čo bola zameraná jej činnosť,“ povedala. Priblížila, že zariadenie vzniklo s pomocou financií Európskej únie a zo strany obce je tu päť percentné kofinancovanie.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu