Inteligentné križovatky majú v Trnave zabezpečiť zelené vlny a lepšiu plynulosť dopravy


Dátum: 07.07.2022

Obrázok k aktualite Inteligentné križovatky majú v Trnave zabezpečiť zelené vlny a lepšiu plynulosť dopravy
Zvýšenie plynulosti dopravy, menšie kolóny na cestách a nižšie zaťaženie životného prostredia v Trnave očakáva radnica od zavedenia systému inteligentného riadenia dynamickej dopravy. Mesto Trnava za kompletné riešenie zaplatí viac ako 3,8 milióna eur, časť peňazí má z eurofondov. Dodávateľom bude spoločnosť ALAM, ktorá vo verejnom obstarávaní ako jediná predložila ponuku. Do projektu Smart Trnava je zaradených osem križovatiek a priechodov pre chodcov na najviac dopravou zaťažených uliciach.

Križovatky budú vzájomne prepojené a bude zabezpečené ich dynamické riadenie. Výsledkom prepojenia moderných technológií vplývajúcich na riadenie križovatiek bude väčšia efektivita pri ich prejazde a nadväznosť jednotlivých križovatiek na seba, čím sa vytvorí tzv. zelená vlna. „Križovatky budú osadené magnetodetektormi, ktoré zabezpečia presnú identifikáciu prechádzajúcich vozidiel. Na základe toho sa križovatky budú vedieť rozhodovať priamo na základe reálnej situácie v nich a prispôsobovať tak signálne plány,“ informoval primátor Trnavy Peter Bročka ešte minulý rok po získaní dotácie z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na tento projekt.

Súčasťou projektu inteligentného riadenia dopravy - Smart Trnava budú aj monitorovacie a prehľadové dopravné kamery, ktoré budú v reálnom čase zo získaného obrazu vyhodnocovať trajektórie vozidiel, cyklistov a chodcov v ôsmich kategóriách, vrátane čítania EČV, ďalej sčítače dopravy, ktoré umožnia sčítavať a kategorizovať vozidlá na vybraných vstupoch do mesta.

K projektu patrí aj vytvorenie interaktívnej webovej stránky s užitočnými informáciami o stave dopravy, parkovania, životného prostredia, bezpečnosti v meste či fungovaní úradov. Na základe dát, ktorými bude stránka disponovať, bude takýto systém ponúkať aj indexy vyčísľujúce dopravnú obslužnosť mesta, stav ovzdušia, správanie sa vodičov na cestách.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu