Historickej Sokolovni vrátili vzhľad z jej najlepších čias


Dátum: 23.07.2020

Obrázok k aktualite Historickej Sokolovni vrátili vzhľad z jej najlepších čias
Mesto Senica zaplatí za rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky 986-tisíc eur, peniaze má vďaka cezhraničnému projektu Česká cesta z eurofondov

Senica obnovila za takmer milión eur bývalú Sokolovňu a prinavrátila jej vzhľad z konca 19. storočia. Pôvodný letohrádok sa tak opäť zaradil medzi najkrajšie stavby v meste. Už onedlho bude v Sokolovni zriadené mestské múzeum s nosnou témou Českej cesty, okrem muzeálnych expozícii tam je multifunkčná sála s javiskom, klubovňa, ale aj zázemie pre návštevníkov a zamestnancov.

V týchto dňoch začalo podľa hovorkyne Senice Tatiany Moravcovej preberacie konanie stavby, nasledovať bude inštalovanie expozícií a skúšobná prevádzka múzea. Termín slávnostného otvorenia pre verejnosť zatiaľ nebol určený. Mesto Senica zaplatí za rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky 986-tisíc eur, peniaze má z eurofondov.

Aj keď je Senica mestom s bohatou históriou, mestské múzeum, ktoré by ju prezentovalo, doteraz nemala. Nosná expozícia múzea bude podľa Ľuboša Hazuchu z Mestského úradu v Senici venovaná historickej obchodnej Českej ceste, ďalšie priblížia históriu samotného letohrádku veľkostatkára Vagyona, vzniku Československej republiky a minulosť telovýchovného spolku Sokol. Prezentované budú aj archeologické nálezy z územia Senice.

Mesto Senica získalo na svoj projekt múzea s názvom Česká cesta viac ako milión eur z programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou. Cezhraničným partnerom Senice je mestečko Klobouky u Brna, ktoré si vynoví jedno krídlo miestneho zámku.

Celkové výdavky na cezhraničný projekt Česká cesta boli vyčíslené na viac ako 1,5 milióna eur. Z programu cezhraničnej spolupráce Interreg získala Senica milión eur, samospráva sa bude na projekte podieľať čiastkou 53-tisíc eur. Klobouky u Brna získali nenávratný finančný príspevok 415-tisíc eur, tamojšia samospráva bude projekt spolufinancovať čiastkou 46-tisíc eur.

Letohrádok v štýle francúzskych zámkov, neskoršiu Sokolovňu, dal v Senici postaviť v roku 1881 miestny statkár Arpád Vagyon. V roku 1925 ho kúpil telovýchovný spolok Sokol a odvtedy získal objekt pomenovanie Sokolovňa. V roku 2017 budovu kúpilo od Telovýchovnej jednoty Záhoran mesto Senica pre svoj projekt mestského múzea.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu