Fiľakovo: Samospráva ukončila päťročnú revitalizáciu hradu a podhradia


Dátum: 17.08.2020

Obrázok k aktualite Fiľakovo: Samospráva ukončila päťročnú revitalizáciu hradu a podhradia
Takmer 1,2 milióna eur investovala počas posledných piatich rokov samospráva Fiľakova v okrese Lučenec do revitalizácie Fiľakovského hradu a jeho podhradia, ktorú ukončila v piatok oficiálnym odovzdaním. Podľa primátora mesta Attilu Agócsa obnovu financovali z cezhraničného programu Interreg.

„V podhradí sme zrekonštruovali a zachránili poslednú vežičku mestského opevnenia, kde vytvárame informačný bod. Vybudovali sme tu i parkoviská, prístupovú cestu a dokončili pešiu zónu. Pre návštevníkov sme postavili toalety, umeleckou bránou sme oddelili vonkajší priestor od hradného nádvoria,“ vymenoval primátor práce v podhradí.

Dodal, že priamo na hrade zastrešili doteraz nezakrytú delovú baštu a zrekonštruovali takzvaný vínny domček, ktorý bude slúžiť na workshopy a ako remeselnícka dielňa hlavne pre detských návštevníkov.

V rámci uvedeného programu podľa Agócsa spolupracovali s tromi partnermi zo Slovenska a Maďarska, pričom dokopy získali 2,2 milióna eur. „Z toho Fiľakovo dostalo 920.000 eur a k tomu sme priložili naše spolufinancovanie približne 240.000 eur,“ konkretizoval primátor.​


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu