Europoslanci schválili financovanie programu Horizont Európa na roky 2021-27


Dátum: 28.04.2021

Obrázok k aktualite Europoslanci schválili financovanie programu Horizont Európa na roky 2021-27
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v utorok večer v Bruseli program Európskej únie na podporu výskumu a inovácií, ktorý pomôže jednotlivým národným systémom zdravotnej starostlivosti lepšie sa pripraviť na možné budúce pandémie a európskemu priemyslu účinnejšie znižovať emisie skleníkových plynov, digitalizovať a inovovať.

Program Horizont Európa bude v rokoch 2021-27 zaisťovať krátkodobé a dlhodobé financovanie výskumu a inovácií spojených s celosvetovými výzvami, ako sú napríklad boj proti zmene klímy, digitalizácia či pandémia nového typu koronavírusu.

Na základe dohody poslancov a ministrov členských štátov eurobloku sa z rozpočtu EÚ vyčlenila rekordná suma na financovanie výskumu v oblasti digitálnych technológií a digitalizácie. Program je zameraný aj na podporu inovatívnych malých a stredných podnikov a európskej výskumnej infraštruktúry.

Parlamentným vyjednávačom sa podarilo presadiť aj uvoľnenie ďalšej miliardy eur na základný výskum, ktorú bude mať na starosti Európska rada pre výskum.

Európska komisia už nový program predbežne spustila, a to od 1. januára 2021. Európsky parlament ho s konečnou platnosťou a v znení, ktoré je výsledkom dohody vyjednávačov EP a Rady EÚ, schválil.

Nemecký europoslanec a spravodajca EP pre osobitný program na implementáciu programu Horizont Európa Christian Ehler v tejto súvislosti uviedol, že vyjednávačom sa podarilo dosiahnuť ambiciózny a vyrovnaný rozpočet, ktorý výrazne podporuje základný i tematický výskum a jeho súčasťou je po prvý raz aj osobitný rozpočet pre európske kultúrne a kreatívne odvetvia.

"Program Horizont Európa bude kľúčovou súčasťou obnovy Európy. Týmto programom sa EÚ takisto právne zaviazala chrániť akademickú slobodu na celom kontinente," opísal Ehler situáciu v správe pre médiá.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu