Eurokomisia oznámila plány, ako nadviaže na CoFoE


Dátum: 24.06.2022

Obrázok k aktualite Eurokomisia oznámila plány, ako nadviaže na CoFoE
Európska komisia oznámila, ako môže pracovne nadviazať na výsledok Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). K týmto možnostiam sa vyjadrili aj traja podpredsedovia EK, ktorí exekutívu EÚ zastupovali na CoFoE a ktorí šéfovali aj jednotlivým pracovným skupinám - Věra Jourová, Dubravka Šuicová a Maroš Šefčovič. TASR prináša týždenný súhrn udalostí okolo CoFoE.

Šefčovič potvrdil, že prvý súbor nových návrhov vyplývajúcich z CoFoE bude oznámený v septembri počas prejavu o stave Únie predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej. Ňou oznámené opatrenia budú začlenené do pracovného programu EK na rok 2023.

"Úspech konferencie je výsledkom obetavosti, angažovanosti a dôslednosti všetkých zainteresovaných občanov. Sformulovali svoju víziu budúcnosti a poverili nás dodaním jej výsledkov," opísala situáciu Šuicová.

Skupina ECR kritizovala plán eurokomisie v nadväznosti na Konferenciu o budúcnosti Európy, ktorú v piatok predstavili jej podpredsedovia Dubravka Šuicová, Věra Jourová a Maroš Šefčovič.

Tí vychádzali zo záverečnej správy CoFoE z 9. mája, ktorá obsahuje 49 širších návrhov a 326 individuálnych opatrení. Potvrdili, že na jeseň tohto roku sa uskutoční dodatočná konferencia zameraná na spätnú väzbu ku CoFoE, aby občania, ktorí sa na tomto procese zúčastnili, boli informovaní o ďalších krokoch a aby sa udržala dynamika tohto procesu.

"Je nerozumné, že Európska komisia, ktorá má byť strážkyňou zmlúv, prehliada mnohé slabé stránky tejto konferencie. Cieľom konferencie je podkopať samotnú štruktúru Európskej únie," upozornil spolupredseda frakcie ECR v europarlamente, poľský poslanec Ryszard Legutko.

Ďalší spolupredseda skupiny ECR, taliansky poslanec Raffaele Fitto, uviedol, že správa exekutívy EÚ o pracovnom nadviazaní na CoFoE je v skutočnosti iba "zmesou návrhov od náhodne vybraných občanov a aktivistov, ktoré v žiadnom prípade nereprezentujú rôznorodosť názorov ľudí v Európe".

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu výrazným spôsobom ovplyvnila aj výsledky Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Sermek, ktorý diskutoval o dosiahnutých odporúčaniach.

"(Vojna na Ukrajine) ovplyvnila CoFoE výrazne, hoci (invázia) bola až vo februári, keď sa už blížil záver konferencie a dokončovali sa výsledné odporúčania. Dá sa povedať, že v každej téme odporúčaní sa nejakým spôsobom vyskytuje zmienka o vojne na Ukrajine. Naozaj to tematicky ovplyvnilo také témy, ako je energetická bezpečnosť, ale aj hodnotové otázky," uviedol Sermek.

Podľa neho si občania EÚ pre vojnu uvedomili výhody plynúce z členstva v prestížnom európskom klube a aj samotné hodnoty, na ktorých Únia stojí.

"(Ľudia si uvedomili), že EÚ nie je len nejaký bankomat na peniaze, ale že prináša naozaj mier a stabilitu pre ľudí, ktorí sú súčasťou Európskej únie," povedal.

Diplomati členských krajín EÚ sa v utorok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu venovali otázke, ako naložiť s odporúčaniami občanov zahrnutých do výsledkov Konferencie o budúcnosti Európy. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus podľa spravodajcu TASR po stretnutí uviedol, že v EÚ je zhoda na tom, aby sa najprv riešili občianske návrhy, ktoré si nevyžadujú zmeny základných zmlúv Únie.

Klus pripomenul, že európski diplomati vôbec prvýkrát od oficiálneho ukončenia CoFoE 9. mája komplexne hovorili o návrhoch občanov obsiahnutých v záverečných odporúčaniach konferencie. Spresnil, že niektoré z občianskych návrhov volajú po otvorení zmlúv o fungovaní EÚ. "Ale zároveň je tu aj množstvo tých návrhov, ktoré základné zmluvy otvárať nepotrebujú. Zhodli sme sa na tom, že práve nimi treba začať, aby sme našim občanom vyhoveli v ich požiadavkách a aby sme to urobili tou najkratšou možnou cestou," opísal situáciu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu