EUROFONDY: Zo starých eurofondov treba do konca roka vyčerpať ešte 4,4 miliardy eur, nevyužité peniaze prepadnú


Dátum: 16.05.2023

Obrázok k aktualite EUROFONDY: Zo starých eurofondov treba do konca roka vyčerpať ešte 4,4 miliardy eur, nevyužité peniaze prepadnú
Pre vyčerpanie finančných prostriedkov Európskej únie z programového obdobia 2014 až 2020 v desiatich operačných programoch zostáva použiť ešte 4,4 mld. eur. Podľa stavu čerpania eurofondov k 30. aprílu, zverejneného na portáli Ministerstva financií SR, treba za osem mesiacov do konca tohto roka minúť 30,4 % z celkovej alokácie 14,5 mld. eur.

Využívanie starých eurozdrojov by tak muselo dosiahnuť mesačne takmer 551 miliónov eur a oproti súčasnosti by sa malo zvýšiť 4,5-násobne. Za štyri mesiace roka bolo čerpanie z rozpočtu EÚ v objeme 491 mil. eur, čo je mesačne priemerne skoro 123 mil. eur. Nevyužité eurofinancie do konca aktuálneho roka v rámci minulého programového obdobia nenávratne prepadnú.
 
Predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor označil za jednu z troch priorít efektívne využitie európskych peňazí. Vláda podľa neho navrhne, ako do budúcna profesionálne riadiť tieto vzácne zdroje. „Ľudia z ostatných členských krajín EÚ nám rok čo rok veľmi štedro prispievajú na zlepšenie našich životov. Namiesto toho, aby sme si to vážili, najmä v súčasných ťažkých časoch, našou neschopnosťou a často aj korupčným správaním to nevieme pretaviť do hmatateľných výsledkov pre kvalitnejší život našich ľudí," povedal v pondelok k pomalému a neefektívnemu využívaniu eurofondov premiér.
 
Zabrániť prepadnutiu eurofondov z obdobia 2014 až 2020 je podľa nového ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka veľkou výzvou, pretože v miere čerpania je Slovensko na chvoste krajín Európskej únie. Zároveň označil za potrebné naštartovať čerpanie a začať vyhlasovať výzvy aj z nového obdobia 2021 až 2027. Za dôležité považuje nastaviť procesy tak, aby čerpanie eurofondov v budúcnosti mohlo byť čo najefektívnejšie. „Budem chcieť veľmi úzko spolupracovať s ostatnými ministrami a ministerkami, ktoré môžu zlepšiť čerpanie zo starého programového obdobia a budem veľmi pravidelne a aktívne komunikovať aj s premiérom na túto tému," poznamenal Balík.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu