EUROFONDY: Podiel využívania starých eurozdrojov presiahol 70 %, za posledné tri roky sa viac ako zdvojnásobil


Dátum: 15.05.2023

Obrázok k aktualite EUROFONDY: Podiel využívania starých eurozdrojov presiahol 70 %, za posledné tri roky sa viac ako zdvojnásobil
Čerpanie prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 sa za posledné tri roky od marca 2020 zvýšilo z vtedajších 4,9 mld. eur o 6,6 mld. eur. Miera ich využívania sa z 32 % viac ako zdvojnásobila na aktuálnych vyše 70 %. Odchádzajúca poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) o tom informovala v pondelok pri bilancovaní svojho pôsobenia na čele rezortu. V súvislosti s potrebným dočerpaním starých eurozdrojov predchádzajúceho obdobia do konca tohto roka poznamenala, že za to zodpovedajú jednotlivé ministerstvá.

V roku 2020 malo programové obdobie technicky končiť a my sme mali už len tri roky na doťuknutie projektov. Mali byť zazmluvnené všetky projekty a vyčerpaná väčšina peňazí,“ uviedla Remišová s tým, že zazmluvnená nebola ani polovica prostriedkov. Ako podotkla, čerpanie eurofondov razantne zlepšili zavedením krízového manažmentu a desiatok zmien. „Na rozdiel od predchádzajúcej vlády neprepadlo jediné euro v troch hlavných programoch,“ poznamenala.
 
Ministerstvo investícií priamo riadi napríklad Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ten využil z eurozdrojov ku koncu apríla viac ako miliardu eur, teda 57,5 % z 1,9 mld. eur. Zazmluvnenosť podľa ministerky presiahla alokáciu zhruba o 20 %. Čerpanie v tomto programe bolo pri výmene vlády v roku 2020, ako uviedla, extra katastrofálne. „Tento regionálny program bol na ministerstve pôdohospodárstva. V roku 2020 prišiel k nám v takom stave, že boli pozastavené platby pre obrovské problémy. Vyčerpaných bolo necelých 20 % a zazmluvnených minimum projektov,“ priblížila Remišová. Následne zaviedli krízový manažment, vypísali nové výzvy za takmer 740 mil. eur. „Teraz je na prijímateľoch, aby dodržali zmluvné záväzky a zmluvy, ktoré s nami majú uzatvorené, plnili,“ povedala.
 
Mestá a obce môžu využiť na rozvojové aktivity navyše 127 mil. eur. Európska komisia v závere minulého týždňa schválila revíziu spomínaného programu a ministerstvo podľa Remišovej už uzatvorilo približne päťsto zmlúv na vyplácanie peňazí mestám a obciam. „Skokovo sa zvýši v nasledujúcich týždňoch čerpanie z tohto operačného programu o dvesto miliónov eur,“ dodala končiaca ministerka.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu