EUROFONDY: Ohrozené nie sú všetky zvyšné eurozdroje, rizikové sú najmä veľké programy


Dátum: 15.06.2023

Obrázok k aktualite EUROFONDY: Ohrozené nie sú všetky zvyšné eurozdroje, rizikové sú najmä veľké programy
Z viac ako 4 miliárd eur na dočerpanie z európskych zdrojov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 nie sú ohrozené všetky tieto prostriedky. Podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková o tom informovala vo štvrtok na úvod dvojdňovej konferencie o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023. Spomínaná suma, ktorú treba využiť z eurofondov do konca tohto roka, predstavuje približne 30 % z celkovej alokácie desiatich operačných programov v objeme 14,5 miliardy eur.

„Rizikové sú veľké operačné programy Integrovaná infraštruktúra, Kvalita životného prostredia, prioritná os 6 v programe Ľudské zdroje aj niektoré projekty v Integrovanom regionálnom operačnom programe,“ uviedla Vašáková. Vláda sa podľa nej vynasnaží vyčerpať z eurofondov čo najväčší objem. Predseda vlády Ľudovít Ódor pred týždňom priznal, že ohrozených môže byť približne osemsto miliónov eur.

Vicepremiérka zároveň povedala, že plánujú využiť 15-percentnú flexibilitu na presun európskych zdrojov medzi prioritnými osami v rámci operačných programov, čo môže takisto pomôcť k ich vyčerpaniu. Vašáková v súvislosti s návrhom presunúť nevyužité eurofondy aj na dotácie na nákup elektrických áut poznamenala, že túto alternatívu preveria, ale hľadajú aj iné riešenia.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu