Eurofondy bude riadiť nové ministerstvo, kontrolovať ich bude ÚVO


Dátum: 20.04.2020

Obrázok k aktualite Eurofondy bude riadiť nové ministerstvo, kontrolovať ich bude ÚVO
Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR sa pretransformuje na Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. To bude riadiť všetky finančné prostriedky z fondov EÚ, ale aj peniaze z nórskeho aj švajčiarskeho finančného mechanizmu. V novom programovom období 2021 - 2027 bude toto ministerstvo riadiacim orgánom pre jediný operačný program Slovensko a programy cezhraničnej spolupráce SR - Rakúsko a SR – ČR. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré v nedeľu schválil kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Nový kabinet sprísni podmienky vo výzvach pre čerpanie Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) firmám a osobám, ktoré čelia obvineniu z vybraných správnych a trestných deliktov. Vláda plánuje okrem iného aj pravidelné vzdelávanie administratívnych pracovníkov či zapojenie existujúcich regionálnych štruktúr do prípravy projektov. To by malo podľa prijatého vyhlásenia eliminovať zapojenie poradenských firiem a tým zvyšovanie ceny.

Kontrolu verejného obstarávania pri projektoch hradených z EŠIF by po novom mal vykonávať iba jeden úrad. "Vláda SR si uvedomuje potrebu zjednodušenia a zefektívnenia procesu kontroly verejného obstarávania, a preto bude presadzovať zapojenie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) ako ústredného orgánu štátnej správy pre oblasť metodického usmerňovania a kontroly verejného obstarávania do implementácie EŠIF, vrátane overovania hospodárnosti výdavkov," uviedol kabinet. Centralizáciou kontroly verejného obstarávania sa zvýši odbornosť v kontrole verejného obstarávania, čo by malo znížiť chybovosť pri výkone kontrol a zníženie počtu identifikovaných nedostatkov vo verejných obstarávaniach.

Zdroje z európskych fondov v tomto programovom období chce vláda v spolupráci s Európskou komisiou použiť na minimalizovanie negatívnych vplyvov na zdravotníctvo, ekonomických dopadov a iných následkov v súvislosti s ochorením COVID-19.​

Zdroj : TASR

Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republikyna obdobie rokov 2020 -2024
 
 
Skočiť na hlavné menu