Elektrifikácia trate Haniska – Moldava nad Bodvou bude financovaná z eurofondov


Dátum: 24.08.2021

Obrázok k aktualite Elektrifikácia trate Haniska – Moldava nad Bodvou bude financovaná z eurofondov
Projekt elektrifikácie železničnej trate Haniska – Moldava nad Bodvou už má zabezpečené financovanie z eurofondov. Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške viac ako 65 miliónov eur dnes v Košiciach podpísal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal a generálny riaditeľ ŽSR Miloslav Havrila. 

Predmetom projektu je elektrifikácia traťového úseku Haniska pri Košiciach -  Moldava nad Bodvou mesto (v dĺžke 21,5 km). V rámci nej sa vybudujú zariadenia nevyhnutné pre jazdu elektrických vlakov (trakčné vedenie, transformačné stanice), čiastočne sa zmodernizuje železničný zvršok a spodok a zvýši sa rýchlosť vo vybraných oblúkoch, vymenia sa staničné a traťové zabezpečovacie zariadenia (okrem stanice Haniska) s inštaláciou ich diaľkového zariadenia. Rovnako sa kompletne vymenia nástupištia.    

,,Elektrifikácia trate medzi Haniskou pri Košiciach a Moldavou nad Bodvou je dobrá správa pre celý región. Obyvateľom prinesie rýchlejšie cestovanie do Košíc, pri ktorom je možné využiť aj moderný prestupný terminál s pohodlným parkovaním v Moldave,” povedal A. Doležal.

Stavebné práce súvisiace s elektrifikáciou trate prebiehajú od začiatku júla, kedy ŽSR podpísali zmluvu s víťazom verejného obstarávania. Projekt by mal byť hotový na konci roka 2023.
 
Skočiť na hlavné menu